Efes Deneyim Müzesi'nde Antik Çağlara Yolculuk

Geçtiğimiz Ekim ayında resmi açılışı gerçekleştirilen Efes Deneyim Müzesi ziyaretçilerini ağırlıyor. İzmir'de Efes Antik Kenti içinde, Antik Tiyatro’nun hemen karşısında yer alan müze, yerleşimin zengin geçmişini, gelişmiş görüntü, ses ve dijital sanat teknolojileri sayesinde yeniden canlandırıyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde, DEM Müzecilik'in hayata geçirdiği Türkiye’nin ilk teknoloji odaklı tarihsel deneyim müzesinin mimari konsept ve mekansal tasarım projesi Atelier Brückner tarafından hazırlandı. 2400 metrekarelik bir alanı kaplayan Efes Deneyimi Müzesi’nde ziyaretçiler, Antik Efes’in simge yapılarını ve günlük yaşamını keşfetme fırsatı yakalıyor. Tüm duyulara hitap eden müzede, kentin 8000 yıl öncesine uzanan tarihi, sesli rehber desteğiyle, üç bölümde anlatılıyor.

Antik kent ortamı; dönemin melodilerini, hareketli pazarların seslerini ve insan fısıltılarını günümüze taşıyan gelişmiş ses teknolojisi ve 360 derecelik projeksiyonlarla üç ayrı mekanda yeniden yaratılıyor. Üçüncü ve son salonda, ziyaretçileri gerçek boyutlu bir Artemis heykeli karşılıyor.

Müzenin minimalist mimarisi, içerisindeki zengin anlatım yöntemleriyle kasıtlı bir tezat oluşturuyor. Binanın cepheleri, içinde bulunduğu arkeolojik peyzajı yansıtıyor. Çam ağaçları arasından, kademeli olarak ortaya çıkan yapıya, yarı kapalı bir avludan, hafif eğimli bir rampayla giriş yapılıyor. Yeni yapı, konumlandığı alanın bütünlüğünü gelecek nesiller için koruma taahhüdünü vurgulayacak şekilde tamamen dönüştürülebilir olarak tasarlandı.

İşveren: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı / DEM Müzecilik
Mimari Konsept ve Mekansal Tasarım: Atelier Brückner
Deneyim ve Anlatım Tasarımı: Atelier Brückner, Marshmallow Laser Feast ve Matthew Blake
Teknoloji ve Film Prodüksiyonu: Marshmallow Laser Feast
Aydınlatma Tasarımı: Belzner Holmes & Sarah Readman (Marshmallow Laser Feast)
Donanım Planlama: Astel Group

Etiketler: