Eksiği Tamamlamak

Kullanıcılarının istek ve ihtiyaçlarına göre değişebilecek esnek bir plan arayışıyla tasarlanmış konut birimleri, alışıldık tipolojilerden esinle özgün bir dil kuruyor.

Sao Paulo’da, batı bölgesindeki Jardim Boa Vista’da bulunan Nova Jardim, programı pek çok kere kullanıcılarının alternatifler üretmesini sağlamak üzere yeniden kurgulanmış bir konut projesi. İnşa aşamasında iki oda, ıslak hacimler, mutfak ve yaşam alanı olarak tasarlanan planın eklentilere izin verecek şekilde büyüyebilmesi öngörülmüş. Bu aşamada piyasadaki mevcut konut yapılarından farklı bir öneri geliştirmek isteyen mimarlar, alanı bir bütün olarak ele alıp bitişik nizam yapılar geliştirmiş. Farklı kişilerin sahipliğindeki birimlerin bir araya geldiği yapı topluluklarının bir gereksinimi olarak görülen bir ortak alan hem konut sahiplerinin hem de mahallelinin kullanımına açık olacak, dolayısıyla etkileşimi mümkün kılacak şekilde eklenmek istenmiş. Çevreleyen bölgede ortak kullanım alanlarının azlığı ve gündelik hayatın parçası olacak verimli bir kullanım alanı ekleme gerekliliği de bu kararın destekleyicisi olmuş. Çocuklar için güvenli oyun alanları sağlayacak bir grid kurgusu ile gerçekleştirilmesi planlanan bu küçük meydan, belediyenin reddetmesiyle rafa kaldırılmış.

Konutlarda odalar, arka bahçeye ya da iç mekana dönük alışıldık anlayış tersine çevrilerek onları dışarı ile görsel ilişki kurduracak şekilde yerleştirilmiş. Oturma odaları da ileride bir bahçeye ya da barbekü, küçük bir havuz eklenerek farklı tür kullanım alanlarına dönüşebilecek arka bahçeye dolaşım verecek biçimde düşünülmüş. Zemin kat bu yaşam alanları, mutfak ve servis alanlarını içerirken üst katta oda, ıslak hacim ve ebeveyn odası bulunuyor.

Cephe örüntüsü, sürekli hava akışı ile merdivenlerde ışık-gölge oyunları sağlayacak delikli tuğlalar ve masif, canlı renklerle tanımlanmış yüzeylerle tasarlanmış. Başından beri genişlemesine izin vermek üzere çalışılmış planın, ıslak hacimlerin yanından, arka bahçe üzerine büyüme öngörüsü doğrultusunda bu alan tepe açıklığıyla aydınlatılıyor ve havalandırılıyor.

Portekiz egemenliğindeki koloni döneminden kalma ve Brezilya’da da sık görülen bir konut tipi olan, bulunduğu arazinin tamamına yerleşen “sobrado”dan izler taşıyan, arazinin tamamını işaretleyen ancak iskan biçimini kullanıcısına bırakan yapıların inşasının ardından mimarlarının ortaya çıkan sonuçla ilgili hoşnutsuzlukları olmuş. Renk kullanımı, grid kurgu gibi güçlü kararlarla tasarlanmış yapılarının inşa aşamasında değişim odaklı özgün halinden uzaklaştığını düşünen mimarlara göre, birimlerin bitiminde bulunan duvarların planlanandan daha yüksek inşa edilmesi de, ev içini daha güvenli kılmaktansa aslında sokakları daha tekinsiz kılan, aldatıcı bir güvenlik arayışının sonucu.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL