Elissa Stampa Moda Fabrikası

EN

Slash Architects’in marka bütünlüğü ve kimlik inşasını daha güçlü kılmak adına, aynı işveren için tasarladığı üçüncü proje olan Elissa Stampa Moda Fabrikası İstanbul Bomonti'de konumlanıyor. Yeni nesil bir moda üretimhanesi olan Elissa Stampa‘nın Bomonti'de yer alan müstakil binası, giriş katında ve en üst katta galeriler, ara katlarda ofisler ve bodrum katında üretim alanları olmak üzere zemin üstü 4 kat ve 2 bodrum kattan oluşuyor.

Program çeşitliliğinin yüksek olduğu bu projede mekansal düzen, fonksiyonlar ve erişilebilirlik göz önünde bulundurularak tasarlandı. Ön cephenin görünürlüğünden faydalanarak buradaki mekanlar markanın kreasyonlarının vitrini olarak kullanıldı. Binanın mevcut tuğla dokusu korunurken içeride baskın olarak brüt etki uyandıran beton dokusu tercih edildi. Bu şekilde ürünleri odak noktası haline getirmek amaçlandı.

Giriş katta hakim gri doku merkezde oranj zemin ile oluşturulmuş şerit ile kırıldı. Zemindeki bu farklılaşma bu ara mekanın algısını değiştirerek sadece bir koridor olmaktan çıkarıp bir podyum haline getirdi. Podyum boyunca yerleştirilmiş aydınlatmalı enstalasyon, moda tasarım sürecine atıfta bulunuyor. Böylece ziyaretçiler mekana girer girmez moda dünyasının özel kılan dokunuşunu hissediyor. Bu kattaki ana galerinin 3 bölümü yine nötr ten rengi, gri ve beyaz renklerin kullanımı ile birbirlerinden ayrıldı. Binanın özgün kemerli mimari dili galerilerin farklı bölümlerini tanımlayan kemerli metal saclar ile sürdürüldü. Duvarlarda nişler ve çarpıcı renklerin cesur kullanımıyla, bölümlere farklı gizlilik ve ses izolasyonu gibi çeşitli gereksinimleri olan özelleşmiş fonksiyonlar atandı. Daha gözden uzak yosun yeşili kabinler sessiz bir ortamda yapılacak bireysel çalışmalara ve özel görüşmelere uygun ortam oluşturuyor. Kabinleri birbirinden cam bölmelerin ayırmasıyla elde edilen şeffaflık, markanın çalışma politikasını yansıtıyor ve farklı departmanlar arasındaki etkileşimi teşvik ediyor. Birinci kata geçildiğinde ise kullanıcıları karşılayan yakut rengi ile tanımlanmış alan; dinlenme, buluşma, sosyalleşme gibi aktiviteler için odak noktası oluşturuyor.

Ofislerde ve sirkülasyon alanlarında, aynı renklerde seçilen çeşitli malzemelerin kullanımı ile modanın en önemli unsurlarından olan kumaş tasarımına benzer şekilde yapıda doku çeşitliliği yaratıldı. Mekanın yalnızca kıyafetlerin depolandığı bir yer olarak algılanmasının önüne geçilip burayı yaşayan bir yer haline getirmek adına beton dokuyla kontrast oluşturan antika eşyalar, pop objeler ve canlı renklerin ortaya çıkardığı zenginliğe başvuruldu.

Projenin tamamı, modanın en önemli mekansal unsuru olan vitrinlere ait ilkeler gözetilerek tasarlandı. Kumaşlara ait doku ve renklerin iyi anlaşılması açısından son derece önemli olan teknik aydınlatma, dış mekanlar da dahil olmak üzere, bütün alanlarda özenle uygulandı. Aynı zamanda bir üretim merkezi olan mekanda endüstriyel mimari dilin korunması tercih edildi. Bu yüzden kısmi müdahaleler dışında zeminde ve tavanda ham malzemeler ve strüktür korundu. Bu boş tuval etkisi, sergileme dilindeki dinamizm ile beraber ürünlerin daha da ön plana çıkmasını sağladı.

Güçlü bir kimlik oluşturmak, hem ziyaretçilere hem de kullanıcılara doğal olarak tesir eden güçlü bir mekan tasarımından geçer. Elissa Stampa Moda Fabrikası, kullanıcılarına sanatsal vizyonlarına sıkı sıkıya bağlı otantik bir moda deneyimi sunuyor. Projenin çeşitli işlevleri bir araya getiren ahenkli çarpışmaları, markanın ruhunun ve bakış açısının mekansal olarak dışa vurumunu yansıtıyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: