Endüstriyel Çizgiler

Malzeme ve renk seçimleriyle firmanın hizmet verdiği inşaat sektörüne dair detaylar üzerinden kurgulanan ofis projesi, işlevsel öncelikleri motivasyonel anlatımlarla bütünleştiriyor.

Renda Helin Design & Interiors tarafından Emre Group'un merkez ofisi için hayata geçirilen iç mekan tasarımı kurumun ileri görüşlü ve yenilikçi bakış açısını yansıtmayı amaçlıyor. İki katlı yapı, avlu formundaki iç bahçesi ile birlikte toplam 220 m²’lik bir alanı kapsıyor.

Firmanın yoğunlukla hizmet vermekte olduğu inşaat sektörüne ait detaylar iç mimari tasarım kurgusundaki temel çıkış noktasını oluşturmuş. Yapıya adım atıldığı andan itibaren bir şantiye ortamı hissi sağlayan dokunuşlar yapılmış. Özellikle karşılama ve muhasebe bölümü, müdür odası, toplantı odası ve ortak tuvaletin bulunduğu giriş katında hakim olan endüstriyel çizgi, inşaat sektörünün temsilcisi sarı ve siyah renklerin vurgusuyla desteklenmiş. Malzeme seçimleri ham ve doğal görünümü oluşturan materyaller arasından belirlenmiş, inşaat atmosferinin vazgeçilmezi brüt beton, epoksi, tuğla, demir profil ve mesh metal gibi malzemeler tasarımın yapı taşlarını oluşturmuş.

Toplantı odası tasarımında Lego Filmi’nin esin kaynağı olduğu detaylarla tuğla ile lego fonksiyonlarının eşitliği vurgulanıyor. Filmin ana mottosu olan “grab a hat let’s build something” firmanın temel görüşü ve sloganı haline gelmiş. Toplantı masasının bir bölümü orijinal legolardan üretilirken, filme bir diğer atıf ise ayağı vinç formunda tasarlanan ve özel olarak üretilen aydınlatma elemanı ile yapılmış. Toplantı odasında duvar bölümüne yerleştirilen çekiçler firmanın bugüne kadar hayata geçirdiği yapıları temsil ediyor. Çekiç aynı zamanda bir yapının oluşumundaki kuvveti, emeği, iş gücünü ve tümünün var olmuş halini simgeliyor. Her bir çekiç üzerine projenin yer aldığı semt adı, parsel ve ada numarası işlenmiş. Grafik çalışmaların birçok farklı noktada ön planda tutulduğu projede merdiven kovasında brüt beton duvar üzerinde firmanın dünya görüşünü ve vizyonunu ifade eden bir slogan kullanılmış.

Yapının alt katında teknik personel odası, mutfak bölümü, personel tuvaleti, firma sahibinin odası ve iç avlu ile entegre şekilde planlanan hobi odası yer alıyor. Her bir mekan kendine ait konsepti temsil edecek şekilde tasarlanmış. Firma sahibinin odası siyah rengin fon oluşturduğu bir renk skalasında, diğer bölümlerde olduğu gibi ham ve doğal materyallerle bir arada kurgulanmış. Özel olarak tasarlanan ve üretilen çalışma masası aynı zamanda toplantı masası işlevini görecek ve kullanıcının tüm beklentilerini karşılayacak şekilde düzenlenmiş.

Yeme-içme ve toplantılar ile özel günlerde kullanılabilecek bir etkinlik alanı olarak planlanan iç avluya süs havuzu ve ağaç yerleştirilmiş. Su bereketi, ağaç ise çevreci bakış açısını benimsemiş firmayı temsil ediyor. İç avlu ile entegre edilen hobi odasında ise firma sahibinin eski yıllardan bu yana gelen siyah kuşak karateci ve boksör kimliği yansıtılmış, mekan istendiği zaman antrenman yapma imkanı sağlayacak şekilde kurgulanmış.

Etiketler: