Farmacias del Ahorro HQ

EN

Mass Operations tarafından tasarlanan Corporativo Farmacias del Ahorro, Meksika'nın Monterrey kentinde yer alıyor.

Müşterinin yeni ofis merkezi için bir "kule" talebiyle başlayan proje çalışmalarında arazi ve program analiz edildikten sonra, burada dikey bir çözümün hata olacağı, batıya bakan büyük bir cephe ile birbirinden kopuk bir iç mekanla sonuçlanacağı anlaşıldı. Buna göre müşteri kuzeye yönelen ve batıdan korunan iyi bağlanmış yatay bir projeye ikna edildi.

Tasarım kentsel açıdan, parsel sınırlarına, güneş ışığına ve Huasteca manzarasına göre değerlendirildi. Program açısından ise, içinde çalışacak ekibin koordinasyonu için minimum kat ve maksimum bağlantı stratejisi sunuyor.

Bağlantı stratejisi, binanın dışından başlayıp çatısındaki yeşil alanlarda son bulan bir dizi rampa, köprü ve merdiven aracılığıyla geliştirildi. Plazaya girişte yayaları bahçeyle iç içe geçmiş basamaklı bir rampa karşılıyor. Binanın içindeki merdiven bağlantılarının bulunduğu lobide de bu strateji sürdürüldü. Kuzeyden gelen ışığı almak üzere çatallanan projede iki kütle, doğudan batıya uzanan köprülerle birbirine bağlanıyor.

Özetle, projenin biçimi ve işlevi düşeyde değil yatayda büyümeyi, batı ve güney cephelerini korumayı, kuzey ışığını almak için kat planını bir avluyla ayırmayı, spontane karşılaşmalar için alanlar yaratarak merdivenler, rampalar ve köprüler aracılığıyla bağlantı kurmayı hedefliyor.

Etiketler: