Fırın’o Artisan Bakery

Girift tarafından tasarlanan Fırın’o Artisan Bakery, zengin mutfak kültürü ile bilinen Gaziantep’in merkezinde yer alan, fırın ve kahveci konseptini birleştiren bir proje. Markanın kurucuları dört nesildir un değirmenciliği yapan, Mezopotamya’nın tahıl kültürü ve zanaatini günümüz teknolojisiyle buluşturan bir aile. Kendi üretimleri olan unlarla hazırladıkları, markalarının uzmanlığı olan ekşi maya ekmeğiyle bu miraslarını sürdürüyorlar.

İç mekanda 6,3 metre yüksekliğinin avantajından faydalanılarak, işlevleri yansıtan, görsel birlikteliği sağlayan bir kabuk oluşturuldu. 5x5 cm masif meşe ahşap latalardan oluşan parametrik bir kabuk tasarlandı. Duvarda raf olarak başlayan bu modüler sistem tavanda da devam ederek ahşap asma tavan sistemine dönüştü. Mekana dinamizm katmanın yanı sıra, bu çözümün çok yönlülüğü, aydınlatma armatürlerinin montajının yönlendirilmesine, akustiğin geliştirilmesine ve mekanik öğelerin saklanmasına olanak tanıdı.

Yine yükseklikten faydalanmak için metal bir asma kat tasarlandı. Giriş alanında yüksekliğin hissedilmesi için galeri boşluğu bırakıldı. Asma kat, mekanın sıcaklığına kontrast bir unsur olarak açık değerlendirildi ve endüstriyel olarak bırakılıp beyaz renkte kullanıldı. Mekanik ve teknik aydınlatmaların bu etkiyi desteklemesi amacıyla tavan açık bırakıldı.

Bina cephesinde yer alan büyük doğramalar, doğal gün ışığının içeri alınmasına yardımcı olmakla birlikte ahşap kabuk sisteminin yansımaları, özel üretim beyaz seramik teşhir bankosunun ve taba rengi deri detaylı buraya özel olarak tasarlanan sedir oturma gruplarının üzerinde gölge etkileri yaratıyor. Markanın kurumsal kimliği için tasarlanmış "O" harflerinden oluşan desenlerde, özel el üretimi seramik karolar yaptırıldı. Köşe dönüşleri yuvarlak olan özel bir seramik modülasyonu ile kombinlenerek hareketli ve katmanlı satış ve teşhir üniteleri tasarlandı. Zemin, kahve çekirdeklerini hatırlatan ve vurgulayan bir malzeme olan kum halı ile kaplandı. Gofrato beyaz boyalı metal ayaklı, üst tablası nervürlü camlı masalar özel olarak tasarlandı. Bu sayede mekanın çok katmanlı malzeme, doku ve yüzey anlayışına katkı sağlandı.

Fırın’o, yenilikçi ve samimi iç mekan tasarımı ile müşterileri günün farklı zamanlarında vakit geçirmeye ve keyifli deneyimin tadını çıkarmaya davet ediyor. Sıcak bir arka plan ve benzersiz atmosfer, taze demlenmiş kahve ve yeni pişirilen ekmek kokusu ile birleşerek keyifli sohbetler için Fırın’o’yu mükemmel bir yer haline getiriyor.

Etiketler: