Geçirgen Kabuk

Birbirine açılan katmanlar üzerinden tasarlanan anaokulu, şeffaf yüzeyleri ve dolaşım kurgusuyla yapı içinde çeşitlenen görsel ve fiziksel geçirgenlikler sunuyor.

Çocukların açık alan kullanımını artırırken güvenlik ve mahremiyeti ön planda tutarak tasarlanan Nova Ruda Anaokulu, Çek Cumhuriyeti’nin Liberec kentinde bulunuyor. Petr Stolin Arkitekt tarafından tasarlanan yapı, kütleleri çevreleyen şeffaf bir kabuğa sahip. İç katmanında cam elyaf kaplamalı ahşap çerçeve kullanılan yapının cephesinde çelik strüktür ve trapez elyaf kabuk kullanılarak iki katman, aralarında da teraslar oluşturmuş.

Yapının manzarayla ilişki kurması için her iki katmanda hizalı yerleştirilmiş açıklıklar tasarlanmış. Açıklıkların bazıları ise iki katman arasında kalan terasa bakıyor. Cepheden okunabilen katmanlaşma gece ışıklarıyla birleştiğinde dış kabuk arkasında kalan açıklıklar, parlayan bölgeler oluşmasını sağlıyor.

Yapının ortasında bulunan açık alan ile kabuğu içeriden çevreleyen yürüme yolu arasında geçiş oluşturmak amacıyla avluya merdivenler ve patikalar yerleştirilmiş. Bu sayede cephenin bir kabuk olarak çalışması sağlanırken bu kabuğun sınırlarında ve merkezinde dolaşma imkanı yaratılmış.

Okuldaki mekanlar, fonksiyonlarına bağlı olarak düşey dizilime sahip. Dinlenme alanları ve yemekhane zemin kotunda, teras ve avluya bağlanan oyun alanı ise ara katta bulunuyor. Doğal ışıktan yararlanabilen üst kattaki sınıflar dışarıdaki manzaraya açılırken, çatı katında bulunan teras ve izleme alanı, iç avlu yönünde konumlanmış.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL