Geçirgen Zıtlık

Bali’de bulunduğu çevreyle zıtlık yaratma fikriyle tasarlanan cephesi sayesinde ön plana çıkan mağaza, aynı zamanda ölçeği ve biçimiyle çevredeki yapılara saygılı bir tavır sergiliyor.

Modern bir cephe tasarlamak hedefiyle geçirgen cam yüzeyler ve eğimli bir çatıya sahip olan mağaza, endüstriyel bir alanda yer alıyor. Çevresindeki yapılardan malzeme, biçim ve renk olarak ayrışan yapının temel tasarım kriterini zıtlık oluşturuyor. İki katlı mağazanın cephesinde kullanılan camlar, beyaz boyalı tuğlalarla birleşerek endüstriyel bir yapının dönüştürülmesi hissinin vermesi amaçlanmış.

İç mekanda kullanılan ahşap ve beyaza boyanmış metal malzemeler ile aydınlık bir mekan oluşturmak hedeflenmiş, zeminde ise dokulu mozaikler kullanılmış. Mekanı olduğundan daha büyük göstermek için bir duvar boylu boyunca ayna ile kaplanmış.

Cephede yoğunluklu olarak kullanılan camlar ve yapının yerleştiği alanın açıklığı sayesinde mağaza çok yönlü ışık alıyor, geceleri ise beyaz çelik çerçeveli cam cephe ışığı dışarıya yansıtıyor. Bu sayede tasarımcılar tarafından hem mağazanın tanınırlığı artırılırken hem de elektrik kullanımı en aza indirilmiş.

Etiketler: