Geçmişten Gelen

NEXT mimarlık tasarımı It Goddeloas Fiersicht manzarayı çerçeveleyerek panoromik bir bakış sağlarken doğa, jeoloji, tarih ve yerel efsaneler aracılığıyla yerin özellikleri ve tarihsel geçmişi ile bağ kuruyor.

Friesland’de yeni inşa edilen il otoyolu kenarındaki üç yapıdan biri olan It Goddeloas Fiersicht NEXT’in tasarladığı ilk manzara platformu değil. Geçtiğimiz yaz Belçika da bir yarışma sonucunda inşa ettikleri platform ile benzer motivasyonlarla bu yapıyı tasarladıklarına değinen tasarımcılar, yeri özgünleştiren özellikleri ve tarihi arasında güçlü bir bağlantı kurmayı hedeflemişler. Yapının biçimsel özellikleri ve kurgunun düşünsel altyapısı tasarımcıların doğa, jeoloji, tarih ve yerel efsanelerden referans alması ve bu bileşenlerin kesişme noktaları aracılığıyla kurgulanmış.

Bölgedeki otoyol inşaatı esnasında Buzul Çağı’nda oluşan kayalar çıkarılmış ve kayalardan en büyüğü kulenin içerisinde yerin geçmişine dair bir iz olarak kulede sergileniyor. Farklı toprak katmanlarında sondaj yaparak yeniden oluşturulan zemin düzlemiyle, arazinin Buzul Çağı’ndaki yüksekliğini yeniden yaratmayı hedefleyen yapının yüksekliği 7 metre civarında.

Kulenin adı ise 1453'te Dokkum ve Drachten arasında bir manastır yolu olarak inşa edilen tarihi patikayı işaret ediyor. Orta Çağ'da yol, keşişler tarafından bölgenin güvenli ticaret yolu olarak kullanılmış.

Yerel bir efsaneye göre yapının konumlandığı yerin yakınlarındaki bulunan gölete şeytanın suya ruhları çektiğini düşünülüyor. Bu nedenle kule korunaklı yapısı sayesinde sığınmak için güvenli bir yer izlenimi veriyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL