Geleneksel Detaylar

GÜZİN ÖZTOK

Nurus'un ürün grubu içinde yer alan Loft sandalyeyi tasarımcısı Shelly Shelly ile konuştuk. Loft, tasarım detaylarının teknoloji ve zanaatin birleşimiyle çözüldüğü bir ürün olmuş.

Güzin Öztok: Loft'un arkasında yatan fikir nedir? Tasarım ve üretim süreciyle birlikte anlatır mısınız?
Shelly Shelly: Loft, ahşap bir mobilya yaratma fikriyle doğdu. Ahşap genelde basit görülür ve aslen geleneksel bir malzemedir. Fikir böyle bir malzemenin, modern teknolojik araçlarla şekillendirilmesine dayanıyordu. Gece üçte incecik bir kağıda çizdiğim eskizle başladı aslen. Ardından hemen bilgisayar başına gidip üç boyutlu modelini yapmaya başladım. Loft’un can alıcı noktası, sandalyenin birleşme noktaları oldu. Geleneksel ahşap doğrama tekniklerinin güzelliğini korurken sandalyenin farklı parçaları arasında kesintisiz ve pürüzsüz geçişlerin olması gerekiyordu. Üç boyutlu modeli tamamladığımda, dijital dosyayı üç boyutlu CNC makinesine aktardım. CNC makinesi sandalyenin bazı parçalarını hazırladı. Ardından bildiğimiz eski geleneksel marangozluk tekniklerini kullandık ve işte Loft bu şekilde doğdu.

fotoğraflar: nurus

GÖ: Loft, ceviz ağacından üretilen bir mobilya ve zanaatin de kullanılmasıyla son şeklini almış. Bütüncül ve ince bir görünüme sahip. Detayların çözümünü de düşününce ahşapla bu bütüncül durumu nasıl kurdunuz?
SS: Loft'tan önce çok az marangozluk bilgim ve yeteneğim vardı. Bu yüzden kelimenin tam anlamıyla marangozluk kitaplarını yığdım, ulaşabildiğim bütün maragozlara bir sürü soru sordum ve üç boyutlu modelini yaratmak için çok uzun bir zaman boyunca çalıştım. Bu süreçte aslen Loft'un pek çok farklı sürümünü incelemiş oldum. Hepsinde bütün detayları yaratmak en büyük meseleydi. Mesela sandalyenin sırt kısmından kol kısmına ve oturma alanının sonuna dek bu bölgeyi kapsayan en belirsiz bir değişim bile sandalyenin farklı detaylarının olmasını sağladı. Bu nedenle böyle bir tasarım sürecinin oldukça farklı ve eşsiz olduğunu söyleyebilirim. Temel olarak detayların çözümünü bilgisayarda tamamlayıp marangozluk makineleri ile sandalyeyi ortaya çıkardım.

GÖ: Loft'un temel tasarım kararlarını göz önünde bulundururken estetik değerler ve işlevsellik arasındaki dengeyi nasıl kurdunuz? Bu iki temel durum arasında bir çelişki var mı?
SS: Bugünün modern insanının mekansal bağlamına uyan bir parça olarak tasarladım Loft'u. Ama geleneksel tekniklerin güzelliğini de koruyarak klasik bir ürün olmasını da istedim. Yani Loft, modern teknolojinin bir ürünü olsa da herhangi bir mekana uyum sağlaması için tasarlandı. Loft, klasik ya da modern herhangi bir yerde olabilir, örneğin bir avukatın ofisinde ya da sıcak bir aile evinde.

GÖ: Biçim ve malzemenin kullanımı açısından düşününce Loft, Nurus'un ürün grubu içinde nerede konumlanıyor peki?
SS: Loft'un tasarımı ahşap blokların en verimli şekilde kullanımı fikrine dayanıyor. Yani mümkün olan en az ahşap atığını bırakmak önemli bir meseleydi. Loft'un basit ve temiz profili bu bağlamda modern bir tasarım diline sahip ve Nurus'un ürün grubuna bu nedenle çok iyi uyum sağlıyor. Loft'un modern biçimi, narin ve güzel işçiliği ahşap mobilyanın bütünlüğünü koruyor. Bu nedenle insanların kendi mekanlarında isteyebileceği bir ürüne dönüştüğünü düşünüyorum.

Etiketler:

İlgili İçerikler: