Geometrik Ada

Meksika merkezli S-AR mimarlık ofisinin katamaranlardan ilham alarak tasarladığı pavyon Cámara Aatamaramétrica, Presa de la Boca gölünde yüzen geometrik bir ada olarak tanımlanıyor.

Katamaranlardan ilham alınarak tasarlanmış pavyon 3.35 x 3.35m grid bir taban alanına sahip. Katamaranlar, birbirine bağlanmış teknelerden oluşturularak geniş hacimler elde etmeyi sağlayan ve çoğunlukla gezi denizciliğinde kullanılan yüzen araçlar. Tamilce kattumaram ise "iki yanında denge çubukları bulunan kayık" sözcüğünden alıntı. Bu sözcük Tamilce kattu "bağlamak" ve Tamilce maram "tahta, çubuk" sözcüklerinin bileşiminden oluşuyor. Projede katamaranların bu çalışma prensibine referansla pavyon için 25 adet ahşap kolon kullanılmış. Bu kolonlar yüzen strüktür içerisinde dengeyi sağlayacak elemanlar olması amaçlanarak 80 cm aralıklarla yerleştirilmiş.

Uzaktan dikdörtgen prizmalardan oluşmuş geçirgen bir küpü andıran strüktür, açık bir kabin, yüzen bir oda veya manzarayı çerçeveleyen bir eleman olarak görülebilir. Strüktürü desteklemek ve yüzmesini sağlamak için yapının su ile temas eden kısmına 8 adet hava ile dolu tank yerleştirilmiş. Bu sayede strüktür denge kaybı olmadan rüzgarın etkisi ile gölde uzun süreli yüzebilirken, kıyıdan 200 metre uzaklığa kadar açılabiliyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL