Gizlenmeyen Katmanlar

İtalya’da gerçekleştirilen proje, malzeme ve uygulama tercihlerini mekanın derinde kalan katmanlarını açığa çıkarmak üzere kurguluyor.

Sicilya’da bulunan Trapani Katedrali’ne ait bir mekan, İtalyan mimar Antonino Cardillo tarafından gerçekleştirilen proje ile yaşama ve maddeye dair duyuları harekete geçirmeyi planlıyor. Alçıyı el ile uygulamanın ve oluşan dokulu, kaba yüzeylerin özgürleştirici bir yanı olduğunu ifade eden mimar, mekanda açığa çıkanın, günümüzde modern mimari teknikler ile üzeri örtülen, hem estetik ve hem de tutkuyu dışa vuran bir katman olduğunu düşünüyor.

fotoğraflar: antonino cardillo

Barok tarzında bir yapıya ait mekanın orijinal adı “Mercan Mağarası” anlamına gelen Specus Corallii. Oda müziği ve etkinlik salonu olarak kullanılacak salonun tasarımında, direkt olarak mercanın rengi ve görüntüsünden esinlenilmiş. Pastel renk ve kabaca uygulanmış alçının tavan ve duvarlarda bıraktığı doku ile ise duyuları harekete geçirmek ve görünenin ötesine dair sorular sordurmak amaçlanmış. Duvarların alt bölümü ve zeminde ise geniş parçalar halinde kesilen gözenekli kireç taşı kaplamalar tercih edilmiş. Yüksek ve derin pencere açıklıkları mekanın doğal ışıkla yıkanmasını sağlarken, kestane kapılar ise malzeme ve renk harmonisiyle uyumlu bir şekilde mekana yerleşiyor. Tonozlu tavanı ve yüksek duvarları ile dramatik bir etki yaratan koridor ise gri ve yeşil tonlarında yine alçı kullanılarak tasarlanmış.

Etiketler: