Hayali Sınırlar

Şule Koç tarafından Ersa için tasarlanan Geo, bölücü ünite kavramına geçirgenliği dahil ederek hem mekanlar arasında iletişimi kuran hem de onları ayrıştıran bir rol üstleniyor.

Geo, alan içinde mekanlar tanımlamaya yönelik bölücü bir ünitedir. Mekan içinde yarı şeffaf bir düzlem yaratan formu, alan kullanıcıları arasındaki etkileşimi kesmeden iletişime destek verir. Mekanlarda bütünün görünürlüğünü bozmadan hayali sınırlar yaratır. Kolay algılanabilen tanımlı geometrisi, tüm fazlalıklardan arınmış, işlevi takip eder bir dile sahiptir. Bu geometri aynı zamanda bir işarettir. Zamanla Geo, kullanıcıların tanımlamak istedikleri sınır algısını üstlenir. Geçilemeyen ya da izin verilen, ayıran, gösteren bir işaret halini alır.

fotoğraflar: şener yılmaz aslan

Açık ofis alanlarının ortaya koyduğu toplu çalışma ve disiplinlerarası işbirliği kavramlarının beraberinde getirdiği “kişiye ve projeye özel alanlar” yaratma ihtiyacına yönelik yenilikçi bir çözüm önerir. Hafif ama rijit olacak şekilde işlenen, elektrostatik toz boyalı metal profil malzemesi, 180 cm çaplı Geo’nun yalın strüktürünü mobil kılar. Dokusunu oluşturan elastik ipler, kullanıcılar tarafından şekillendirilebilir. Değişime açık, esnek ve etkileşime önem veren günümüz çalışma şekillerinin bir parçası olarak ortaya çıkan Geo, geçirmezlik ve şeffaflık arasında gidip gelerek, bölücü mobilya kavramını yeniden tanımlar.

Etiketler:

İlgili İçerikler: