Hem İçerde Hem Dışarda

Kosta Rika’da konumlanan Formafatal tasarımı Atelier Villa, strüktürel sadeliği benimseyerek iç ile dış arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor.

Proje, Kosta Rika’daki Uvita kasabasının yakınlarında yer alan ve Hermosa Plajı’na bakan ormanlık tepede yer alıyor. İki hektarlık bir alana yayılan Art Villas Resort, ziyaretçilerin çevrelerindeki doğa ile iç içe geçtikleri ve bu yolla zihinlerini temizledikleri bir ortam yaratmayı hedefliyor. Proje kapsamındaki üç villa, üç farklı mimari ekibe teslim edildi. Bunlardan betondan Art Villa Refuel Works tarafından, Coco Villa Archwerk Studio tarafından tasarlanırken Atelier Villa Dagmar Štěpánová liderliğindeki Formafatal tarafından hayata geçirildi.

Atelier Villa yatırımcı ailenin özel konutu olarak tasarlandı. Dik bir yamaca yerleşen 26 metre uzunluğundaki kütle kısmen tropik bitkilerin üzerinde süzülüyor. Okyanusa ve yeşil tepelere bakan manzaraya açılan yapı, yola paralel olan ve de diğer villalara bakan cephesi tamamen opak olacak şekilde tasarlandı. Proje hem iç mekanla dışarısı arasındaki sınırları bulanıklaştırmayı değil, bunu yaparken aynı zamanda inşai basitliği ve saf çizgileri vurgulamayı amaçlıyor. 4x4 metrelik bir çelik çerçeve inşai sistemi meydana getiriyor ve okyanusa ve tepelere bakan cephelerde geniş ebatlı alüminyum perfore paneller bu sisteme eklemleniyor. Bu cepheler hem güneşte aşırı ısınmayı önlüyor hem de kaldırıldıklarında saçak altında oluşan mekanlarla manzaraya açılıyor. Arka cephe ise antik bir Japon tekniği olan Shou Sugi Ban ile işlenmiş ahşaplarla kaplı.

Etiketler: