Herkes için Mimarlık “Kahramanmaraş Topluluk Merkezi Projesi”ni Hayata Geçiriyor

6 Şubat depremlerinin ardından Kahramanmaraş’ta bir topluluk merkezi kurmak amacıyla önce bölgeye keşif gezisi düzenleyen sonrasında ise İstanbul’daki gönüllülerin de katılımıyla konuyla ilgili atölye ve forum düzenleyerek kollektif bir çalışma yürüten Herkes için Mimarlık ekibi projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Proje, afet sonrası acil durum konutları için belirlenmiş alanlarda, göz ardı edilen ancak afetzedelerin bir araya gelmesine ve normalleşme sürecini destekleyici faaliyetlere aracılık edecek ortak paylaşıma olanak tanıyan geçici bir topluluk merkezi inşa edilmesini öneriyor. Proje için odaklanılan bölge Kahramanmaraş şehir merkezi.

Topluluğu da yapım sürecine dahil etmenin mekanı sahiplenmek için bir güven unsuru sağlayacağının da altını çizen ekip, bu çalışmanın tüm tarafları güçlendiren bir bilgi paylaşımı ortamı oluşmasına da aracı olacağını vurguluyor.

Konforlu ve güvenli bir yerleşke için inşa yöntemi ve malzeme seçimi, kolay ve hızlı uygulanabilecek şekilde tanımlanmış. Bu prensipler dahilinde akademiden ve pratikten, ulusal ve uluslararası uzman bir ekiple kararlaştırılan Süper Kerpiç (Superadobe) yapım tekniğinin kullanılması uygun görülmüş.

Herkes için Mimarlık yayınladığı dosyada topluluk merkezinin organizasyon şemasını, yapım şeklini ve tekniğini, önerilen bölgeleri, dünyada daha önce yapılan örnekleri, çalışma ekibini ve proje nasıl destek olunabileceğini detaylarıyla paylaşıyor.

Herkes için Mimarlık: Afet Sonrası Yeniden İnşa Planı dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler: