Het Gymlokaal

EN

Kumiki (önceki adıyla Kevin Veenhuizen Architects) tarafından tasarlanan Het Gymlokaal, Amsterdam-Noord'da yer alıyor. Ofis Ij rıhtımında bulunan eski bir tersanedeki iki katı, binanın endüstriyel özelliklerinin daha da vurgulandığı bir spor salonuna dönüştürdü.

1957'de inşa edilen tersane adını, Prenses Beatrix'in 18. doğum günü hediyesi olan yelkenli, De Groene Draeck'ten alıyor. 1995 yılında betonarme strüktür içerisine çelik konstrüksiyon yerleştirilerek binada çeşitli ofis birimleri oluşturuldu. 2021'de ise spor salonu için yeni bir bölüm eklendi ve çelik konstrüksiyon tamamen yeni işleve uyarlandı.

İç mekan düzenlemesi, çoğunlukla yeniden kullanılan yapı elemanları ile oluşturuldu. Sökülen tüm çelik ve ahşap kirişler, yeni konstrüksiyonda yeniden değerlendirildi, camlarıyla birlikte doğramalar da alanları birbirinden ayırmak için tekrar kullanıldı. Bir pencere çerçevesi yerine tam oturmadığında, daha açık renkli kontrplak bağlantı parçalarıyla sabitlendi, böylece yeniden kullanılan özgün doğrama bir bütün olarak vurgulandı.

Asma kattaki mekanları birbirine bağlamak için yeni bir çelik köprü inşa edildi. Köprünün malzeme ve detayları, yeniden kullanılan sarmal merdivenler ve korkulukla birlikte endüstriyel bir görünüm oluşturacak şekilde tasarlandı. İç mekanda, beton, çelik ve ahşap malzemeleri öne çıkararak, endüstriyel karakteri vurgulamak için tüm konstrüksiyon çıplak bırakıldı. Yeni tesisat boruları, bu görünüme katkıda bulunacak şekilde dikkatlice konumlandırıldı.

Merkezde, çift kat yüksekliğinde, iki katı görsel olarak ilişkilendiren bir galeri tasarlandı. Bu mekandaki yekpare sermaik bar, ziyaretçilerin mekâna girmeden önce bar personeli ile giriş holünde check-in yapmalarına olanak tanıyor. Barın alt kısmındaki yeşil seramik şerit, binanın orijinal işlevine gönderme yapacak şekilde su seviyesini ifade ediyor. Barın önünden itibaren doğal bir rota, ziyaretçiyi soyunma odalarına ve spor salonlarına yönlendiriyor.

Her alan için özel bir aydınlatma planı tasarlandı. Ana spor salonunda canlandırıcı güçlü LED ışık hatları tercih edilirken, yoga salonundaki aydınlatmalarla dingin bir atmosfer yaratıldı. Ayrıca, bir uzman tarafından ölçümler yapıldıktan sonra, herhangi bir gürültü rahatsızlığını önlemek için akustik bir plan uygulandı.

Etiketler: