Hospitaprime Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

EN

İpek Baycan Architects tarafından tasarlanan Hospitaprime Poliklinik, doksan metrekare içerisinde iki muayenene odasıyla birlikte tüm poliklinik ihtiyaçlarını karşılıyor. Kullanılabilir alanın potansiyelini ortaya çıkaran tasarımda akışkan formlar öne çıkıyor.

Girişteki karşılama ve bekleme alanı; sirkülasyon rotası ile özgün tavan ve gizli aydınlatma tasarımı sayesinde bütünleşerek ziyaretçilere minimal ve aynı zamanda vurgulu bir poliklinik deneyimi sunuyor.

Tavan tasarımının koridor ile bütünleşen kurgusu ziyaretçiler için net bir yönlendirme sağlarken, koridor ile hemyüz ve iç cidarın kabuğunu oluşturan kapılar boyunca yer alan düşey ışıklı yönlendirme elemanları mekanı aydınlatıyor. Beyaz ve açık gri tonlarının kullanıldığı tasarımda, tavanda yer alan sürekli gizli aydınlatma mahalleri algılamayı kolaylaştırıyor.

Girişten itibaren ortadaki sirkülasyon hattı boyunca iki yana yerleştirilen mahaller, poliklinik yönetmeliğine uygun gerekliliklerle planlandı. Muayene odaları doğal ışık ve havalandırma için cephe tarafına konumlandırıldı.

Mekanın mimari tektoniği; kamusal alanı mümkün olan en geniş şekilde kurgularken; duvarların akışkan ve yuvarlatılmış formları sayesinde sürekli bir sirkülasyonu mümkün kılıyor. Koridorun merkezinde yer alan grafik odak, gizli aydınlatmaların vurguladığı bir pano olup, Hospitaprime Poliklinik’in ana çalışma konusu olan ağız ve çene cerrahisinin estetik katkısını vurgular nitelikte seçildi.

Kliniğin duvarlarının yuvarlatılmış köşeler ile genişletilmiş perspektifler sunması mekanın olduğundan daha derin gözükmesi için yaratılmış bir illüzyon. Polikliniğin parlak duvarları ve parlak lake kapıları mekanın steril ve kaliteli algısını güçlendiriyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: