housEmotion Yerleştirmesi Tepta ile Aydınlanıyor

Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan ve geçtiğimiz Nisan ayında Milano’da sergilenen housEmotion yerleştirmesi, Londra Tasarım Bienali’nde Türkiye’yi temsil edecek. Yerleştirmenin aydınlatma sponsorluğu Tepta Aydınlatma tarafından üstleniliyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Londra Tasarım Bienali 04-23 Eylül tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Dördüncü kez Londra’ya konuk olan Tabanlıoğlu Mimarlık’ın housEmotion yerleştirmesi ise bienal süresince SomersetHouse’un avlusunda izleyicilerle buluşacak.

İlk olarak Nisan ayında Milano Tasarım Haftası’nda sergilenen yerleştirme Tepta ile aydınlanırken, Nurus katkıları ile hayata geçirilmişti. Farklı uzunluklardaki 361 adet metal boru üzerinde 9812 adet M/60 - 3000K şerit LED’in kullanıldığı bu yerleştirme için tüm aydınlatma sistemi günler süren bir çalışma ile tek tek yerleştirildi. Aydınlatmanın teknik donanımı, dış mekan koşullarına uygun olarak sağlandı. Tepta, eserin kurulum sürecinde de süpervizyon hizmeti sağladı. Londra’da gerçekleşecek ikinci yerleştirme için de tüm sistem verilen standartlara göre revize edildi ve yine günler süren çalışmalarla önce Türkiye’de demo sağlandı.

Şeklen bir evi anıştıran housEmotion yerleştirmesi, 21. yüzyılda evin duygusal yerini değerlendiriyor. housEmotion’da fizikselleşen "ev"in yarı şeffaf duvarları bir kontrol hissi yaratarak -bireyin aile ve toplumla etkileşimde olduğu gibi- dış ortama kademeli olarak açılan sınırları tespit ediyor. Öte yandan yerleştirmenin merkezi, ait olmanın konforunu, rahatlığını temsil edecek şekilde biçimleniyor. Burada oturup dinlenilebilecek, aynı zamanda bir buluşma noktası tanımlayan bir divan yer alıyor.

Yerleştirme, ev kavramını en sade haliyle temsil eden temel kübik formun, bir dizi beyaz çubuk kullanılarak inşa edilmesiyle şekilleniyor. Çubuklar arasındaki boşluklar, yapıya yarı şeffaflık ve geçirgenlik katıyor, dışarıdan ya da farklı açılardan izlendiğinde ise optik illüzyonlara yol açıyor. Uzaktan merak uyandıran bu etki ziyaretçileri “ev”in içine girmeye teşvik ediyor.

Evin çerçevesini kuran çubuklara gömülmüş olan aydınlatma elemanları, özellikle geceleri, yapıyı parlayan bir fenere ya da samimi, sıcak bir mekana dönüştürüyor.

Etiketler: