“How Buildings Learn” Belgesel Dizisi 13 Kasım’a Kadar saltonline.org’da

Salt, yapıların insan-çevre etkileşimiyle birlikte nasıl dönüştüğünü irdeleyen How Buildings Learn? (Binalar Nasıl Öğrenir?) adlı altı bölümlük belgesel dizisinin tamamını Türkçe altyazılı olarak çevrimiçi erişime sunuyor.

Salt’ın 4 Ekim itibarıyla her hafta bir bölümünü yayınladığı çevrimiçi gösterim programı kapsamında erişime açılan How Buildings Learn? (Binalar Nasıl Öğrenir?), aynı adlı kitabın yazarı ve The Whole Earth Catalog (Bütün Dünya Kataloğu) yayınının editörü Stewart Brand’in “değişime ve gelişime açık; esnek yapılar” tasarlama fikrini temel alıyor. Modernist mimari yaklaşımlara eleştirel bir bakış sunan belgeselde Brand, bir kişi veya grubun başkalarının kullanımı için bina tasarladığı geleneksel mimarlık anlayışını reddediyor ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda zaman içinde binayı dönüştürebileceği evrimsel bir yaklaşımı benimsiyor.

Tekne Evleri Topluluğu, Sausalito, Kaliforniya / Kaynak: Wikipedia

1994 yılında Amerikalı yazar Stewart Brand tarafından kaleme alınan ve 1997’de BBC tarafından bir televizyon dizisine uyarlanan belgeselin tüm bölümleri 13 Kasım Pazar gece yarısına kadar saltonline.org üzerinden izlenebiliyor.

Painted Ladies (Boyalı Hanımlar), San Francisco / Kaynak: Wikipedia

1. Bölüm: Flow (Akış), 29 dakika
4 Ekim - 13 Kasım

Belgeselin ana izleğine genel bir bakış sunan ilk bölüm, Frank Gehry ve Le Corbusier gibi ünlü mimarların yapıları üzerinden modern mimarlık anlayışını eleştirel bir bakış açısıyla ele alıyor.

2. Bölüm: The Low Road (Kara Düzen), 30 dakika
10 Ekim - 13 Kasım

Brand, serinin ikinci bölümünde kullanıcıların kendi ihtiyaçlarına göre düzenlediği metruk binalar, kulübeler, barakalar, tekneler ve taşınabilir evler gibi yapıları inceliyor.

3. Bölüm: Built for Change (Değişime Müsait Binalar), 29 dakika
17 Ekim - 13 Kasım

Serinin üçüncü bölümü, tasarım sürecinde uyarlanabilirliğin hesaba katıldığı, değişime müsait bina örneklerini odağına alıyor.

4. Bölüm: Unreal Estate (Haylimenkul), 29 dakika
24 Ekim - 13 Kasım

Şehir merkezlerinden soyutlanmış bölgeleri mercek altına alan bu bölüm, gayrimenkul sektörünün mevcut durumuna odaklanıyor ve bir yatırım aracı olarak evin işlevini sorguluyor.

5. Bölüm: The Romance of Maintenance (Tamir Bakım Romantizmi), 29 dakika
31 Ekim - 13 Kasım

Serinin beşinci bölümü, çoğu kişi tarafından sıkıcı bulunan ancak binaların ömrü bakımından önem taşıyan tamir ve bakım işlerine dair romantik bir bakış sunuyor.

6. Bölüm: Shearing Layers (Katmanlı Yapılar), 29 dakika
7 - 13 Kasım

Belgeselin son bölümü farklı bina tipolojilerinin zaman içindeki değişimine odaklanıyor; Londra’nın kuzeyindeki Islington bölgesinde 18. yüzyıldan kalma bir ev ile tarihi 15. yüzyıla uzanan ve hâlen kullanımda olan kütüphane, yaşlılar evi, manastır gibi yapılara bakıyor.

Etiketler: