İleri Dönüşüm Maratonu II Tamamlandı

İstanbul Planlama Ajansı (İPA) Kamusal Tasarım Ofisi ve İBB Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü Dönüşüm Atölyesi iş birliğiyle gerçekleşen İleri Dönüşüm Tasarım Maratonu’nun ikincisi "Yerel Üretim Mekânlarını Yeniden Düşünmek" başlığıyla 21 - 24 Eylül 2023 tarihleri arasında İPA Kampüs’te düzenlendi.

Ferhan Yalçın, Esin Özkılıç ve Gamze Akbaş’ın mentörlüğünde yedi ekibin katılımıyla gerçekleşen ve deprem bölgesinin ihtiyaçlarına yönelik farklı bakış açıları geliştirmeyi hedefleyen maraton, konuşmacıların ve Türkiye’nin farklı okullarından öğrencilerin katılımıyla kolektif bir tartışma ortamı sağladı.

Toplamda dört gün süren maraton sürecinde yerel üretimin sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliğinin afet bölgesi için ne kadar önemli olduğu ve kullanıcıların gereksinimleri düşünülerek farklı protitip önerileri geliştirildi. Geliştirilen bu protitip önerileri jüri üyeleri tarafından değerlendirildikten sonra birbirine benzerlik gösteren iki önerinin kolektif bir çalışmayla geliştirilerek uygulanacak proje olarak seçilmesine karar verildi.

Seçilen iki çalışma, pişirme alanını merkezi bir çekirdek olarak kullanarak kullanıcıların ihtiyaçlarına göre esnek ve organik bir şekilde geliştirilebilen mekanlar oluşturma potansiyeline sahip. Bu bağlamda her iki proje de gelecekte doğacak ihtiyaçlara cevap verme potansiyelini barındırırken üretim mekanı ile sosyal mekanı tek seferde çözme becerisine de sahip.

Önümüzdeki günlerde jüri üyelerinin önerisi sonucunda ortaya çıkan bu prototipi tasarlayan ekipler, Kenan Saluoğlu liderliğinde İBB’nin İleri Dönüşüm Atölyesi’nde bir araya gelerek deprem bölgesinde uygulamalara yönelik çalışmalara başlayacaklar.

Etiketler: