İleri Dönüşüm Tasarım Maratonu’na Başvurular Devam Ediyor

İstanbul Planlama Ajansı (İPA) Kamusal Tasarım Ofisi ve İBB Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü Dönüşüm Atölyesi iş birliğiyle gerçekleşecek olan İleri Dönüşüm Tasarım Maratonu’nun ikincisi Yerel Üretim Mekânlarını Yeniden Düşünmek başlığıyla 21 - 24 Eylül 2023 tarihleri arasında İPA Kampüs’te gerçekleşecek.

İstanbul Planlama Ajansı kurulduğu günden itibaren İstanbul’un güncel sorunlarını tespit eder, bu sorunların çözümüne yönelik veriye dayalı kısa, orta ve uzun vadeli strateji ve politika önerileri geliştiriyor. Yenilikçi bir planlama anlayışı ve dünyadaki benzerleri arasında örnek olabilecek “İstanbul Vizyon 2050 Strateji Belgesi” iki yıllık bir çalışmanın ardından tamamlandı. İstanbul Vizyon 2050 çalışmaları devam ederken, afetler ve deprem, iklim krizi ve diğer birçok konuda bilim insanları ile koordineli olarak çalışmalar yürütüldü. Bu çalışmalardan biri olan İleri Dönüşüm Tasarım Maratonu bir seri olarak farklı temalarda gerçekleştiriliyor.

İleri Dönüşüm Tasarım Maratonu’nun ilki afet bölgesindeki kamusal alan kullanımlarını ele alırken artık ahşap ve metal malzemelerin yeni bir tasarımda yeniden değerlendirilmesine odaklandı. Maraton sonucunda jüri tarafından birinci seçilen tasarım “HAT” adlı proje oldu. “HAT” projesi konteyner kentlerin boşluklarına yerleşmeyi hedefliyor ve yaratabildiği kullanım kombinasyonlarıyla farklı mekânlara izin veriyor. Proje, tasarım aşamalarının tamamlanmasının ardından Hatay’a götürülerek kuruldu ve bölgedeki depremzedeler tarafından aktif olarak kullanılıyor.

İleri Dönüşüm Tasarım Maratonu’nun ikincisi için ise açık çağrı ile seçilecek olan katılımcılar, maraton boyunca alanında uzman mentörler tarafından yönlendirilecek ve projelerini geliştirme fırsatı elde edecek. Dr. Ferhan Yalçın, Dr. Gamze Akbaş, Esin Özkılıç, Kenan Saluğu ve Ece Akkoyunlu mentorlüğünde gerçekleşecek olan etkinlikte, afet bölgelerindeki kamusal alanlar için yaratıcı çözümler üretilecek. Maratonun sonunda ise jüri tarafından birinci seçilen tasarım, İleri Dönüşüm Atölyesi’nin desteği ile üretilerek deprem bölgesinde kullanıma sunulacak.

Son başvuru tarihi 15 Eylül olan maratonla ilgili daha fazla bilgi ve ve başvuru detayları için: kampus.ipa.istanbul

Etiketler: