İlkleri Muhafaza Etmek

1920'li yıllarda mimar Lucien Pollet tarafından Paris'te hayata geçirilen kompleks Piscine Molitor, ilk kez bir kapalı yüzme havuzu ile açık yüzme havuzunu bir araya getirmişti. Üstü açık yüzme havuzu üç katlı bir bina tarafından çevreleniyordu; merdivenler ve holler soyunma odalarına çıkıyordu. Soyunma odaları Deauville plajındaki soyunma kabinlerinden esinlenilerek yapılmıştı.

1989 yılının Ağustos ayında oldukça eskimiş olan havuz kompleksi kapatılmıştı. Hemen ardından kurulan “SOS Molitor” isimli sivil toplum grubu bir yıl sonra binanın tarihi yapıt olarak tescillenmesini sağladı. Ancak yine de binanın dış cephesinin küçük bir kısmı ve daha önce koruma altına alınmış bazı yapı öğeleri dışında, binanın geri kalanı yeni yapıya yer kazandırmak için yıkılmıştı.

Yeni yapılan bina kompleksi 124 odalı bir otelin yanı sıra yeni, çok lüks bir bar ve restorana sahip bir spa bölümüne kavuşturuldu. Binanın karakterini yansıtan ahşap merdivenler, pergolalar ve çepeçevre dolanan hollerin tırabzanları orijinaline uygun olarak yenilendi.

Perrot & Richard büyük bir hassasiyet ve ustalıkla “muhafaza” ile “yeni yapı” arasındaki zorluğun üstesinden geldiler. Böylece bina kompleksi eskiden ne ise bugün de odur, ancak tamamıyla bambaşkadır.

Spa ve otel kompleksine dönüşümün gerektirdiği büyük çaplı cam cepheler ve geniş pencere boşluklarını mimarlar Jansen'in Janisol, Janisol Arte ve Janisol 2 modeli ısı izolasyonlu çelik profilleriyle gerçekleştirdiler. Havuz kısmına doğru uygulanan ürünler EI30 gereğince yangın güvenliği taleplerini yerine getirdi. Ayrıca Molitor Oteli'nin ana girişinde oldukça dar çelik profil sistemi Janisol Arte ile ilk otomatik sürgülü kapı inşa edildi.

Etiketler: