Iron Creek Bay Çiftlik Oteli

EN

Misho and Associates tarafından tasarlanan Iron Creek Bay Çiftlik Oteli Avustralya'da, Tazmanya'nın Sorell şehrinde konumlanıyor.

Bölgedeki mevcut bir çiftliğin otel olarak yeniden düzenlendiği proje, çiftlikte halihazırda sürmekte olan tarımsal faaliyetlerin geliştirilmesini amaçlıyor. Bunun için ürünlerin satılacağı bir mağaza - restoran ve konaklama tesisi inşa edildi. Tarımsal arazinin de genişletilmesiyle ürün yelpazesinin çeşitlendirilmesine ve çiftliğin büyüyen yerel ve bölgesel pazarlara hitap etmesine olanak tanındı.

Tesis, beş temel hedef etrafında tasarlandı:

1 - Saha genelinde karbon yakalama ve depolamaya izin veren düşük karbon ayak izine yönelik bir tasarım inşa etmek.
2 - Yalnızca Avustralya'da yetiştirilen ve üretilen ürünlerin kullanılması.
3 - Mümkün olduğunca elektrik üretimi (mikro şebeke), su ve kanalizasyon sistemlerinin sahada çözülmesi.
4 - Lüks arayışında olmayan aile gruplarına ve kısıtlı bütçeyle seyahat edenlere hitap etmek.
5 - Hem yerel hem de uluslararası alanda, büyüyen turizm pazarına dahil olacak, çevredeki turistik destinasyonları keşfetmek için bir üs oluşturmak.

“Önemli Tarımsal Kullanım” imar kurallarına uygun olarak, proje beş ayrı bölgeye ayrıldı:

1 - Mevcut yapılar: Mevcut bina resepsiyon ve ofis olarak uyarlandı. Mevcut diğer üç baraka da ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden düzenlendi.
2 - Konaklama alanları: On beş yeni pavilyon (her biri 135 m2)
3 - Mevsimlik işçiler ve geçici çalışan gezginler için konaklama: Üç yeni pavilyon (her biri 230 m2)
4 - Çiftlik dükkanı / restoranı: 2200 m2, iki kat
5 - Yeni operasyon ve personel tesisleri: 400 m2

Doğal manzaraya göre oluşturulan yapıların formları, bulundukları çevreyle içiçe geçerek Avustralya kırsal alanına uyum sağlayan bir ortam yaratıyor. Dış renk paleti ve kullanılan malzemeler; kömür, odun yetiştirme ormanları ve yerel bitkileri içeren Avustralya manzarasını yansıtıyor.

Proje, çevresel açıdan sürdürülebilir bir yapı yaratmayı amaçlıyor:

  • Karbon, 5500 m3 CLT (çapraz lamine ahşap) panellerin içinde tutuluyor ve depolanıyor.
  • Pavilyon binalarında kaplama malzemesi olarak kullanılan, Tazmanya ormanlarında yetiştirilen odundan elde edilen 3250 m3 ahşap, özel bir bakım gerektirmeden, yaşlandıkça manzaraya uyum sağlıyor.
  • 640 adet LG340 güneş paneli, sitenin çeşitli binalarında yer alan Alpha pil sistemine bağlanarak site geneline güç dağıtıyor. Çiftliğin kuzey tarafında toplam 94.7 kW, güney tarafında ise toplam 100.5 kW güneş enerjisi kuruldu. Site genelinde 24 yapıya yayılan bir mikro şebeke entegrasyonu gerçekleştirildi.
  • Mekanda bulunan siyah ve gri su arıtma sistemleri, peyzaj alanlarına sulama sağlıyor.
  • Tazmanya'da zorunlu olan hidronik ısıtma sistemi, güneş enerjisi/pil ve ana şebekeye bağlı Stiebel Eltron sistemiyle destekleniyor. Bu hem zemin ısıtma hem de sıcak su sistemi için kullanılıyor. Güneş enerjisi ve pil merkezinde geliştirilen teknoloji gerektiğinde genişletme imkanı sunuyor.
  • Tüm banyolar, Melbourne, Avustralya'dan Hickory Sync Pty Ltd tarafından üretilen, prefabrik kapsüllerden oluşuyor.
  • Mevcut sulama sistemindeki suyun filtrelenmesiyle içme suyu elde ediliyor. Kendi suyunu üreten çiftliğin şehir suyuna bağlantısı bulunmuyor.
  • Tüm peyzaj düzenlemeleri ve sert zeminler, sitenin etkin hidrolojisini ve drenajını sağlayarak, yazın sulama yapılabilmesi için fazla suyu depoya iletiyor.
  • Bütün doğramalar çift camlı ve ısı yalıtımlı alüminyum doğramadan oluşuyor.

Etiketler: