İsimsiz Ev

EN

HW Studio tarafından tasarlanan İsimsiz Ev (Unnamed House), Meksika'nın Morelia kentinde, müşterilerin dini inançları ve geçmiş deneyimleri doğrultusunda geliştirilen özel bir konut projesi.

Projenin temel kararları, daha önce evlerinde bir soygun gerçekleşen ev sahiplerinin taleplerine göre belirlendi. Yaşadıkları bu deneyim, suç oranlarının sürekli arttığı mahallede kendilerini savunmasız ve korunmasız hissetmelerine neden olmuştu. Bununla birlikte, derin kökleri ve toprakla olan güçlü bağları, hayatlarını kurdukları yeri terk etmelerini engelledi.

Bu nedenle, yüksek duvarlı, dışarıya bakan pencereleri olmayan, sade ve süslemesiz bir mimari proje arayışındaydılar. Mimarinin, kaybettikleri güvenlik duygusunu geri getirebileceğine inanıyorlardı. Bu anlaşılabilir istekler, tasarım sürecinde keşfedilen dini eğilimleriyle birleşti. Mevcut evleri haçlar, melekler, dini objeler ve barok unsurlarla süslü olan ev sahipleri yeni evlerinde bunun tam tersini istiyorlardı; soğuk ve hatta steril bir minimalizm.

HW Studio bunun için, kendilerini hem fiziksel hem de ruhsal olarak korunmuş ve güvende hissetmelerini sağlayan kutsal alanları hatırlatan formlara odaklandı. Manastır mimarisi de onlara bu görevi yerine getirmeleri için uygun bir rehber sağladı.

Ev, bir manastır gibi, bir dizi avlu etrafında düzenlendi; her avluya, çatının sınırlarını bulanıklaştıran, ışığı yumuşatan ve şehirdeki çok sayıda barok kiliseye saygı duruşunda bulunan beşik tonozla örtülü bir alan eşlik ediyor.

Çevredeki binaların karmaşıklığına ve eklektizmine meydan okur gibi görünen sade ve basit bir yapı tasarlandı. Tesadüfi olmayan bu zıtlık, çevresine bu mimariyi dayatmak yerine, boş bir tuval gibi kişiselleştirmeye ve yaratıcılığa açık bir alan sunuyor.

Görsel olarak zıt olmasına rağmen, bireysel ifadeyi teşvik eden bu ev gelecekteki dönüşümler için bir katalizör haline geliyor.

Etiketler: