İşlevselleşen Çizgi

Avrupa Mimarlık Öğrencileri Buluşması (EASA 2017) kapsamında gerçekleştirilen Up to date atölyesinde tasarlanan çelik çerçeve insanların manzarayla yalın bir diyalog kurmasını sağlıyor.

2017 yılında Danimarka’nın Fredericia şehrinde yapılan buluşmada Antoine Gouachon’ın tasarladığı strüktür, sahil bölgesinde konumlanan strüktür kare bir çerçeveden oluşuyor.

Kare çerçeveyi kesen iki metal çizgi ile işlevselleşen tasarımda alttaki beyaz çizgi kırılarak oturma alanları yaratırken, üstteki çizgi ise gökyüzü hamağına dönüşüyor.

Farklı oturma ve uzanma biçimleri ile birkaç kişinin aynı anda manzarayı farklı biçimde deneyimlemesini sağlayan yerleştirmenin tek tarafı da merdiven olarak çalışıyor.

Avrupa Mimarlık Öğrencileri Buluşması (European Architecture Students Assembly-EASA) ilk kez, 1981’de Liverpool, İngiltere’de belli bir mekanla etkileşime geçerek mimarlık eğitimini yeniden düşünmek isteyen bir öğrenci buluşması olarak düzenlenmişti. O günden beri pek çok Avrupa kentinde düzenlenen buluşma, kültür ve eğitim ekseninde mimarlık öğrencilerini ve mesleği sürdürenleri bir araya getiren bir platform olarak işliyor. Odağında atölyelerin olduğu bir ağ ve topluluğa dönüşen EASA’nın esasını ise yaz buluşmaları oluşturuyor.

Etiketler: