İstanbul95 Zümrütevler Meydanı Dönüşüm Provasını Gerçekleştirdi

Maltepe Belediyesi ve Bernard van Leer Vakfı’nın birlikte yürüttüğü Maltepe95, ilk kavşak dönüşüm provasını Zümrütevler Mahallesi’nde yaptı. Maltepe95, Bernard van Leer Vakfı’nın İstanbul’da şehir ve erken çocukluk konusunu işleyen programı İstanbul95’in, Maltepe ayağını oluşturuyor. Vakıf bu programla şehrin yöneticilerine, şehir plancılarına, mimarlara, tasarımcılara ve girişimcilere “Kenti 95 santimden, yani üç yaşındaki sağlıklı bir çocuğun boyundan görseydiniz, neyi değiştirirdiniz?” sorusunu yöneltiyor. Program, küçük yaştaki çocuklarla ailelere yönelik parklar ve sokakların tasarım ve kullanımını geliştirme çalışmalarını da kapsıyor.

Sokaklar ve kavşakların iyileştirilmesine yönelik yapılan İstanbul’un ilk kavşak dönüşüm provası, Maltepe Belediyesi ve Superpool işbirliğiyle NACTO Global Kent Tasarımı İnsiyatifi’nin danışmanlığında 18 Ekim Cuma günü Maltepe Zümrütevler Meydanı’nda hayata geçti.

Ekip uygulamayı şu sözlerle ifade ediyor: “Yüzlerce çocuk her gün bu sokaklarda okullara yürüyerek gidip geliyor. Bu bir yandan çok güzel bir yandan da riskli, çünkü bu yolculuklar şu anda tekinsiz. Araçların arasından zorlu yürüyüşler ve yol geçmeler var. Okullarla yakındaki oyun alanları arasında da yaya ve çocuk odaklı tasarımlara ihtiyaç var. Bu sebeple geçtiğimiz Cuma günü, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve mahallelinin katılımıyla kavşaklar ve sokaklar rengarenk boyandı; düzenlemesi değişti. İki aylık dönüşüm provasının başlamasıyla kavşaklarımızı arabalardan kurtardık ve Zümrütevler’de önce yaya dedik!”

Etiketler: