IWI

EN

IWI, kullanıcının yaşam tarzına uyum sağlayan, kompakt ve dönüşebilen bir mekan projesi. Ekvador'lu mimarlar Juan Ruiz ve Amelia Tapia tarafından geliştirilen ve patenti alınan IWI, montaj - demontaj kolaylığı sunuyor ve seri üretilebiliyor.

CNC işlenmiş ahşapla inşa edilen yapı, kullanıcının ihtiyaçlarına göre genişletilebiliyor veya sıkıştırılabiliyor. Sıkıştırıldığında, sadece bir mobilya parçası veya raf kadar alan kaplıyor. Uzatıldığında ise ofis/stüdyo, yoga stüdyosu, dinlenme alanı, atölye, toplantı odası, misafir odası gibi farklı işlevleri yerine getirmek için gerekli her şeyi içinde barındıran bir yaşam alanı haline geliyor. Hem iç mekanda hem de dış mekanda kullanım esnekliği sağlıyor.

Minimum alanı en iyi şekilde değerlendirmek için her santimetrekaresi işlevsel olarak tasarlandı. Katlanır bir yapıyla birbirine bağlanan iki modül, kullanım amacına göre alan açılarak veya sıkıştırılarak dönüştürülebiliyor. Arka modülde, mekanın kullanımı için gerekli olan her şeyi içeren bir "dolap"ta, sandalyeler, masa, çekmeceler, raflar, elektrik anahtarları vb. yer alıyor. Mekana girişi sağlayan ön modül ise, tekerlekler üzerinde kayarak, kanvas bir tekstil ile kaplanmış akordeon tipi yapıyı ortaya çıkarıyor.

Bu örnekte IWI, Quito'nun kuzeyinde, batıya doğru, Pichincha Yanardağı’nın yamaçlarına bakan bir terasta oturuyor ve bir stüdyo veya işyeri olarak kullanılıyor. İki kişilik bir çalışma alanı için gereken tüm öğeler ve mobilyalar arka modüle yerleştirilebiliyor; iki masa, iki sandalye, yazıcı alanı, çekmeceler, raf ve ayrıca gizli lavabolu bir mutfak nişi. Ayrıca mevcut şebekeye bağlanmaya hazır elektrik ve su tesisatları da bulunuyor.

Yapının kullanım alanının değişkenliği sayesinde, açık teras alanı da gerçekleştirilecek aktiviteye bağlı olarak istenilen büyüklükte değerlendirilebiliyor. Kabin tamamen genişletildiğinde 2-4 kişilik mekan sağlarken, diğer açık hava etkinlikleri için gerektiğinde kısmen sıkıştırılarak açık alan da yer açılabiliyor ya da tüm açık alanı kullanabilmek için tamamen kapatılabiliyor.

Planlar ve kesitler
Kullanım esnekliği
Yerleşim
Üretim süreci

Etiketler: