jumpthegap® Heyecanı Başladı

Dünyaca ünlü armatür, vitrifiye ve seramik karo üreticisi Roca, jumpthegap®(talk)’u İstanbul’da düzenledi. Mimarlık ve tasarımla ilgili bilgi paylaşma hedefi ile yola çıkan ve dünyanın farklı şehirlerinde düzenlenen jumpthegap® (talk), 5 Mart’ta Raffles Hotel İstanbul’da gerçekleşti.

Tasarım ve mimarlık dünyasının önde gelen profesyonellerini bir araya getirerek vizyonlarını katılımcılarla paylaşmasına olanak sağlayan jumpthegap® (talk), bugüne kadar EMBT Miralles Tagliabue Studio’nun Mimari Direktörü Benedetta Tagliabue, Zaha Hadid Architects’in Mimari Direktörü Patrick Schumacher, MAD Architects’in kurucu mimarı Ma Yansong, ödüllü tasarımcı ve Vodev Studio’nun kurucusu Valentin Vodev; sürdürülebilir tasarımın öncüsü Sophie Thomas ve Prtitzker Prize’ın Yönetici Direktörü Martha Thorne gibi dünyanın dört bir tarafından tanınmış tasarımcıları ve mimarları konuk etti.

jumpthegap®(talk) İstanbul’da da bu yıl 8’incisi düzenlenecek olan jumpthegap® tasarım yarışmasının jüri üyelerinden Tabanlıoğlu Mimarlık'ın kurucu ortağı, mimar Murat Tabanlıoğlu konuşmacı oldu.

Etkinlik, Roca Marka İletişim Direktörü ve We Are Water Foundation Direktörü Xavier Torras’ın Roca hakkında yaptığı sunumu ile başladı. Roca Türkiye Genel Müdürü Salvador Lopez Oliva, Roca’nın Türkiye pazarına girişi hakkında konuşurken, Roca Marka İletişim Müdürü Nuria Vall-llovera ise Roca ve Barcelona Center de Disseny (BCD, Barcelona Tasarım Merkezi) işbirliği ile düzenlen jumpthegap® tasarım yarışması hakkında bilgiler verdi.

Geçmişe ve geleceğe bakmak
Mimar Murat Tabanlıoğlu “Geçmişe ve geleceğe bakmak” başlıklı konuşmasında, “Geçmiş ile gelecek arasında bir ilişki kurmaktan öte, çevresel ve insani ihtiyaçları olduğu kadar doğal kaynakları da gözeterek, teknoloji desteğiyle bugünü ve geleceğin yaşamını tasarlamak yani 21. yüzyıla ait katmanda öncü ve kalıcı olmak çağdaş mimarın hedefi. Her bağlamda olduğu gibi mimari üretimde de dünden aktarılan bilgi ve gelenek genetik olarak bünyemizde yer alıyor ister istemez. Bu doğallıkla geçmişi reddetmeden, aksine saygıyla ve mümkün olduğu kadar en doğru şekilde koruyarak, yarını hayal etmek zorunda tasarımcı. İçinde bulunduğumuz zaman dilimini, en işlevsel, sağlıklı ve yarar sağlayacak yapılarla kurarken elde edilen estetik tüm bu bağlantıların yansıması olacaktır” dedi.

Roca Marka İletişim Direktörü, We Are Water Foundation Vakfı Direktörü ve We Are Water Foundation Sürdürülebilirlik ödülünü kazananları belirleyecek jürinin üyelerinden Xavier Torras, “Roca, yer aldığı tüm pazarların ihtiyaç ve beklentilerine göre ürün geliştiriyor. Bu sebeple tasarım ve inovasyon bizim için çok önemli ve şirket DNA’mızın bir parçası. Sektöre ve topluma katkı sağlaması açısından genç yeteneklere, jumpthegap® ve Roca One Day Design Challenge gibi yarışmalarla destek oluyoruz” dedi.

Roca Türkiye Genel Müdürü Salvador Lopez Oliva konuşmasında, “Bu yarışmayı Türkiye’de de duyurmaktan dolayı mutluyuz. Bu, Türkiye’de gerçekleştirmek istediğimiz çalışmalarımızın ve bu ülkede kalmak istediğimizin bir göstergesi” dedi.

Geleceğin banyo alanı için yenilikçi ve sürdürülebilir konseptler arayan Roca ve Barcelona Center de Disseny iş birliği ile 2004 yılından bu yana düzenlenen ve bugüne kadar 134 ülkeden 20.600 kişinin katıldığı yarışma, genç mimarların ve tasarımcıların yeteneklerini göstermeleri için uluslararası bir referans noktası olmaya devam ediyor. 8. jumpthegap® tasarım yarışması için 27 Mart 2019’a kadar www.jumpthegap.net resmi web sitesinden kayıt yaptırılabilecek. Yarışmaya katılacak projelerin 25 Nisan 2019'a kadar teslim edilmesi gerekiyor. Finale kalan projelere mayıs ayında bir rafineleştirme zamanı verilecek, alınacak nihai projeler arasından jüri haziran ayında seçimini yapacak. Ödül töreni ise, dünyanın dört bir yanından gelecek finalistler ile 10 Ekim 2019’da Barselona'daki Disseny Hub Müzesi'nde gerçekleşecek.

Üç kategoride değerlendirmenin yapılacağı yarışmada; 40 yaş altı profesyonel (çalışan) ve öğrenci kategorilerinde, her biri için 10.000 € ödül, We Are Water Foundation kategorisi için de 6.000 € ödül verilecek.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için; https://www.jumpthegap.net/en/

Etiketler: