Kara Köprüsü

Smiljan Radic + Eduardo Castillo tasarımı Centro Cívico Boca Sur'da itfaiye binası ile kütüphane etrafını sardıkları meydanı tanımlarken çeşitli etkinliklere olanak veren kara köprü de mahallelileri ağırlıyor.

Şili’nin Pedro de la Paz kentinde yer alan topluluk merkezi Centro Cívico Boca Sur, bir dizi işlevin bir meydanla bağlandığı bir kurguya sahip. Üzerinde “bomberos” yazılı kırmızı itfaiye binasının karşısında kütüphane ve çeşitli kullanımlara olanak veren odaların yer aldığı kütle konumlanıyor.

İki yapı arasında spor altyapısı, salıncaklar ve tırmanma duvarları gibi öğelerin yer aldığı meydan bulunuyor. Buradaki kara renkli yürüyüş köprüsü, meydanı boylu boyunca geçiyor, üst kottan meydanı ve mahalleyi izlemek için bir platform işlevi görüyor ve de dijital bir saatin yer aldığı bir saat kulesiyle tamamlanıyor. Bu saat kulesi projenin görünürlüğünü sağlıyor ve Boca Sur mahallesinin hemen her noktasından fark edilebiliyor.

Bölgedeki kamusal mekanları yeniden canlandırmak için yürütülen bir programın parçası olarak hayata geçirilen proje, meyve-sebze pazarı tezgahları gibi öğelere de yer veren esnek tasarımıyla mahalle sakinlerinin kamusal mekanı sahiplenmesini amaçlıyor.

Vaziyet planı
Kütüphane zemin kat ve birinci kat planları
İtfaiye binası zemin kat planı
Aksonometrik perspektif

Etiketler:

İlgili İçerikler: