Karşıtlığa Açılan Şeffaflık

Hedonizm'in tanımladığı karşıtlıklardan yola çıkarak tasarlanan oda, kullanıcı tarafından tercih edilebilecek karşıtlıklar yaratması ile ön plana çıkıyor.

Almanya’nın Mannheim şehrinde düzenlenen Theather der Welt tiyatro festivali için ziyaretçilere farklı deneyimler sunacak 20 adet geçici otel odası inşa edildi. Raumlaborberlin ekibinin küratörlüğünde inşa edilen 20 odadan biri olan The Hedonist, tekrar kullanılabilen ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak inşa edilmiş. Tüm süreç boyunca tasarlanan odaların her birinin geri dönüştürülebilir olması ve bütçe olarak 250 Euro’yu geçmemesi önemsenmiş.

İnşa edilen yapılar Mannheim Ulusal Tiyatrosu'nun önünde bir atölyede inşa edilip daha sonra kendi bölgelerine nakledilmiş. The Hedonist, Neckarspitze’de Rhine ve Neckar nehirlerinin birleştiği yerde konumlanıyor. Bu sayede oda, doğa ve endüstri ışıklarının aynı anda 360 derece izlenebildiği bir mekana dönüşüyor.

Odanın inşa edildiği alanın çoklu mekansal paradoksu gibi, Hedonizm'in tanımı da karşıt fakat birbirini şekilde tamamlayıcı yorumlara sahip: İnsan yaşamındaki haz ve mutluluk ile felsefi olarak ilişkili olsa da, popüler anlamı kibirli ve anlık tatminin bencil arayışıyla ilişkilendiriliyor. The Hedonist ise bu ikiliği dönüştürücü bir oda olarak ortaya çıkarak kullanıcıya kendi seçimini yapma imkanı tanıyor. Oda da kullanılan kırmızı ışıkla birlikte odanın şeffaflığı ışık yoğunluğuna bağlı olarak ayarlanabilir hale getirilmiş. Aynı zamanda yüzeylerde kullanılan yarı saydam beyaz perdeler, odanın içinin dışarıdan açığa çıkarılmasına veya gizlenmesine kullanıcı tarafından karar verilmesini sağlıyor.

The Hedonist, bu nedenle karşıtları: iyiyi veya kötüyü, beyazı veya kırmızıyı, opaklığı veya şeffaflığı, utangaçlığı veya teşhirciliği kullanıcının seçimleri üzerinden yansıtıyor. Oda inşa edildikten sonra büyük ilgi görmüş ve inşa tamamlandığı anda festival süresince rezerve edilmiş.

Etiketler: