Kızıl Çatı Altında Çokluk

Bangkok’ta konumlanan Department of Architecture tasarımı Commons Saladaeng, yoğun kentsel bağlam içindeki yarı-açık mekanlarıyla çoklu programlara olanak sağlıyor.

Commons Saladaeng, Bangkok’un hareketli mahallelerinden birinde yer alıyor. Kırmızı çardak anlamına gelen “Saladaeng" mahallesinin adı yüz yıl önce ülkenin ilk demiryolu hattının bir parçası olarak pirinç tarlasının ortasında belirgin bir şekilde duran küçük kırmızı kalkanlı bir tren istasyonundan geliyor.

Tasarım, mahallenin bu az bilinen tarihine refereans veriyor. Kırmızı kauçuk oluklu levhalar, sadece kızıl rengi nedeniyle değil, aynı zamanda geleneksel çatı malzemesinin karakterini yansıtan oluklu yüzeyi nedeniyle de ana mimari malzeme olarak seçildi. Şeffaf ve kırmızı yarı geçirgen oluklu levhalar, yapının yalın mimari formunun üzerine karmaşık bir katman olarak ekleniyor.

Arsanın ön tarafındaki 15 metre yüksekliğindeki büyük kauçuk ağacına göre yapının formu şekillendi. Bina cephesi, ağaçtan uzaklaşarak dallarına ve köklerine olan rahatsızlığı en aza indiren içbükey bir eğri oluşturuyor ve ana odak noktası olarak ağacın kendisini vurguluyor. Açık bir kamusal alan olarak oyulmuş binanın orta hacmi ağaca doğru yönelirken ağaç da içinde bulunulan kentsel bağlamda bir gizlilik ve mahremiyetin oluşmasına olanak veriyor.

Yapı, yüksek yoğunluklu bir merkezi iş alanında yaşayan ve çalışan Saladaenglılara bir mikro iklime sahip bir açık hava alanı sunuyor. Bunu da barındırdığı esnek “ortak zemin” sistemi sayesinde farklı programlarla zenginleştiriyor. Özel bir palet ünitesi sistemi, çeşitli faaliyet türleri için mekanı farklı konfigürasyonlara dönüştürmek için kademeli adımlarla etkileşime girebilen mimari bir cihaz olarak tasarlandı. Sistem, hafta sonu pazar kabareleri için bir dizi küçük düz alan, çocukların eğlenceli deneyimi için bir dizi basamak, samimi müzik performansı için küçük bir platform veya büyük bir müzik grubu için büyük bir sahne oluşturmak için kullanılabiliyor.

Etiketler:

İlgili İçerikler: