Kolektif Üretim

Polonya merkezli Development Policy Foundation yürütücülüğünde, TOÇEV ile Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği'nin ortaklığında bir okul bahçesi ile kent bostanı projesi hayata geçirildi.

Polonyalı mimarlar Karol Szparkowski ve Kamil Miklaszewski’nin yürütücülüğünde, Türk ve yabancı öğrencilerin ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmalarla Polonezköy Sait Taşçıoğlu İlkokulu’nun bahçe düzenleme ve iyileştirmeleri yapılırken çocuklar için oturma alanı, oyun modülü ve hobi bahçesi tasarlandı. Adana Çukurova’da gerçekleştirilen projede ise atıl durumda bulunan bir alanda, engelli vatandaşların da rahatça kullanabileceği yükseltilmiş platformlarla bir kent bostanı kuruldu. Çalışmalara mimar ekibin yanı sıra çevre halktan da çok sayıda katılımcı dahil oldu.

Sait Taşçıoğlu İlkokulu’nun bahçe düzenlemesi

Türkiye ve AB arasında Sivil Toplum Diyaloğu Projesi kapsamında, Polonya merkezli Development Policy Foundation yürütücülüğünde, TOÇEV ile Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği'nin ortaklığında gerçekleştirilen “Gençlik Kentsel Hareket Laboratuvarı: Dezavantajlı Gençlerin Kamusal Alan Karar Verme Programlarına Katılımı Aracılığıyla Sivil Toplum Diyaloğuna Dahil Edilmesi” projesi Kasım 2019’da İstanbul, Polonezköy, Zerzevatçılar Sait Taşçıoğlu İlkokulu’nda ve Aralık ayında Adana, Çukurova’da Uçan Balon Çocuk ve Gençlik Derneği’nin spor tesislerinde gerçekleşti. Proje kapsamında yerli halkın katılımıyla kolektif bir çalışmayla Sait Taşçıoğlu İlkokulu’nun bahçe düzenlemesi yapıldı ve Adana’da bir kent bostanı kuruldu.

Adana Çukurova'daki kent bostanı

Etiketler: