Konteyner Okul

Gelişmekte olan bölgelerde sürdürülebilir eğitim mekanları oluşturmak üzere geri dönüştürülmüş konteynerlerden tasarlanan Boxchool projesi; çoğaltılabilir bütünleşik bir sistem sunuyor.

Henüz gelişmekte olan bölgelerde çocuklarla birlikte tasarlanan Boxchool, kırsal alanlarda eğitim kaynaklarına ulaşımı sağlayacak modüler bir okul yapısı tasarımı. Mimari olarak taşıma konteynerleri bir sınıf değildir, ancak hem iç hem de dış kabuğa eklenecek modüler malzemelerle bu strüktürler sürdürülebilir birer eğitim birimine dönüştürülebilir. IDIM Tasarım Laboratuvarı’nın Boxchool projesi de güneş panellerinin, altyapı elemanlarının, pencerelerin ve mobilyaların geri dönüştürülmüş taşıma konteynerlerine eklenmesiyle tasarlanmış. Ana birimlerin çelik bir strüktüre yerleştirilmesi ve bu ikincil strüktürün bir dış kabukla sarılmasıyla bütün işlevlerin tek bir yapıda çözülebilmesi sağlanmış. Proje; güneş enerjisi sağlama, yağmur suyunu temizleme, hava akışını düzenleme gibi özellikleriyle dünyanın herhangi bir yerinde sürdürülebilir eğitim mekanları yaratılabileceğini göstermek istiyor.

boxchool, idim tasarım laboratuvarı
imajlar: idim tasarım laboratuvarı

24 öğrenciyi barındırabilen sistemin yerleşeceği alana göre de farklı mimari kurgular düşünülebiliyor. Tasarım ekibi, üç strüktürün bir araya gelmesiyle çocuklar için bir oyun alanı yaratılabileceğini, altı birimin bir araya gelmesiyle de büyük bir kütüphane oluşturulabileceğini belirtiyor.

[embed]https://youtu.be/3R8NwblWDPc[/embed]

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: