Konteyneri İyileştirmek

Modüler birimlerin türetilmesiyle oluşturulan yerleşim, iklim değişikliği ve yer değiştirme gibi güncel sorunlara yaşam koşullarını gözeten esnek bir sistemle cevap bulmayı amaçlıyor.

Habitat Konteyner Yerleşimi projesi, konteynerler etrafında modüler ve esnek bir sistem tasarlamak üzerine geliştirildi. Tasarlanan sistem; bağlama üniteleri, teleskopik borular, tente bağlama unsurları gibi parçalardan oluşuyor. Mevcut konteyner birleşim sistemleri incelenerek, onlara adapte olabilen ve basit aletlerle monte edilmesi mümkün bir tasarım amaçlandı.

görseller: emedya design

Sistem konteynerin kendi tasarımından ziyade, etrafıyla olan ilişkisi, farklı mevsim ve iklimlerde sağlanabilecek basit esneklikler üzerine odaklanıyor. Güneş ve yağmur koşullarında tentenin hızlıca esnetilerek adapte edilebilmesi; yaz güneşini kırma, kış güneşini içeri alma gibi amaçlar için farklı yönlere çekilebilmesi; bitkilerin kafese sarılarak ya da uzanan borulara bağlanarak kapanan sera içerisinde mikro bahçeler oluşturabilmesi, projenin sunduğu esneklikleri oluşturuyor. Sistem aynı zamanda Türkiye’de bolca görülen pazar yeri esnek tente sistemleri ile de ilişkilendirilerek düşünüldü.

Kamptan ziyade geçici/orta vadeli yaşam ortamı olarak düşünülen sistem, birey ve aileler tarafından kullanılabileceği gibi, birbiriyle ilişkili olan gruplar tarafından konut ya da atölye amacıyla da kullanılabilir. Sosyoekonomik ilişkilere imkan sağlayabilecek yapı, nüfus ve konum değişikliklerinin hızla geliştiği bu dönemde var olan yaşam koşullarına göre esnek bir sistem sunuyor.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL

İlgili İçerikler: