Konya Stadyumu

Konya Stadyumu, kültürel kodları strüktüründe yansıtmayı amaçlayarak tasarlanmış. İşleve göre şeffaflaşan ve opaklaşan cephe, geometrik biçimiyle yapıyı sarıyor.

Konya Şehir Stadyumu, kentin kuzeyinde, şehir merkezine dokuz kilometre uzaklıkta, 450.000 m2 bir alan üzerinde yer alıyor. Yerleşkeye kent merkezinden ulaşım raylı sistem, toplu taşıma araçları ve özel araçlarla sağlanabiliyor. Yerleşkede spor salonu, yüzme havuzu, veledrom, atletizm pisti gibi spor yapıları da yer alıyor. Konya Şehir Stadyumu; kültürel kodlarla çağdaş strüktürün ele alındığı bir tasarım. Yapının kabuğunda Konyaspor'un renkleri olan yeşil ve beyaz tercih ettik. Planlamada UEFA Kriterleri esas alındı. Toplam oturma kapasitesi 42.000 kişi olan stadyumun, tribün yerleşimi doğu, batı, güney ve kuzey olarak adlandırıldı. Her tribün altında, izleyiciler için yeterli sayıda ıslak zemin ve büfe alanları planladık.

ket kolektif, spor yapıları, konya, konya stadyumu, bka architects
fotoğraflar: ket kolektif
vaziyet planı
zemin kat planı
görünüş
kesit
konsept diyagramı

Futbol alanı, FIFA ve UEFA kriterlerine uygun özelliklerde; alttan ısıtmalı, yüksek standartlara sahip suni çim ile kaplandı. Bu alanın üzeri, teknik özellikleri yüksek malzemelerle kaplanarak arenanın farklı işlevler için kullanılması sağlandı. Stadyumun dış cephesinde taşıyıcı malzeme olarak çelik, kaplama malzemesi olaraksa membran tercih edildi. Cephe yüzeyinde istenilen etkiye göre delikli, şeffaf ve saydam olmak üzere üç çeşit membran kullanıldı. Delikli membranın kullanıldığı yerlerde hava, ışık geçişi ve çelik sistem algılanıyor. Şeffaf membranın kullanıldığı yerlerdeyse sadece ışık geçişi sağlanıyor, çelik sistem görülmüyor. Solid membranın kullanıldığı kısımlarda hava ve ışık geçişi olmuyor. Çatı yüzeylerindeyse ışığı geçiren şeffaf membran kullanıldı.

Ana taşıyıcı konstrüksiyonu betonarme olan batı tribününde, sporcu soyunma odaları, ısınma alanları, hakem ve gözlemci odaları, medya mensupları için çeşitli büyüklükte ve işlevde odalar ve VIP girişi planladık. Teknik hacimler ve yönetim odaları yine bu bölgede bulunuyor. İç mekan malzeme seçimlerinde statta kullanılan malzemeleri seçerken güncel ve modern ürünler üzerinde durduk. Dış kabuktaki dinamik çizgiler iç mekanlara da yansıtılıyor. Bazı kısımlarda özel aydınlatma tasarımlarıyla bu dinamizm vurgulandı. Kullanılan renkler gerek ev sahibi takımı gerekse misafir takımları ifade edecek şekilde seçildi. Localar, VIP, fuaye ve protokol bölümlerinde zeminlerde ahşap kullanıldı.

Tribünleri iki katlı, yay biçiminde ve 44 basamaklı olacak şekilde tasarladık. Tribünlerin sahaya uzaklığı dokuz ile on bir metre arasında değişiyor. Futbol sahasının merkezine en uzak seyirci 90 metre uzaklıkta planlandı. VIP suitleri, stadyumun batı ve doğu tarafında, alt ve üst tribünlerin arasında, +9.50 kotunda bulunuyor. Bu katta 50 adet 10 seyirci kapasiteli suit, dört adet 50 seyirci kapasiteli restoran, bar, WC'ler ve VIP salonu yer alıyor. Seyirciler, ±0.00 kotundaki lobiden asansörlerle bu kata çıkıyor. -4.00 kotunda 200 araçlık kapalı VIP otoparkı yer alıyor. Basın ve VIP için alt kat batı tribününün orta kısmı kullanıldı. Tribünlerin alt bölümlerinde 10.000 m2'lik alana sahip çok amaçlı salonlar bulunuyor. Stadyumda dört adet soyunma odası bulunuyor. Sporcu otobüsleri için hem bodrum katta, hem de zemin katta kapalı park alanları mevcut.

Seyirci, medya, loca, VIP, sporcu ve güvenlik görevlilerinin girişleri ve sirkülasyon alanlarını birbirinden ayırdık. Alt kat ve üst kat tribünlerin merdiven blokları ayrıldı. Yapıda dördü servis asansörü olmak üzere toplam 16 adet asansör bulunuyor. Her 500 seyircinin girişi için bir adet turnike hesapladık. Bütün tribünlerin bodrum katında kapalı otopark mevcut. Seyirci konforu için çatının alt kısmına radyan ısıtıcılar konumlandırıldı, ayrıca çim sahada alttan ısıtma sistemi kullanıldığı için ağır kış şartlarında zemin korunabiliyor. Birinci fensin dışında kalan bölgelerde, 1500 araçlık seyirci otoparkı, misafir takım otobüs otoparkı, VIP ve protokol otoparkı ile servis yolları tasarladık.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL