Kristali Saran Işıklar

1987’de faaliyete başlayan, Türkiye’nin genç ve dinamik bankası Finansbank, Levent’teki yeni genel müdürlük binasına taşındı. 647 şube ve 13 bin çalışanı ile faaliyet gösteren bankanın yeni yönetim binası, yanı başındaki diğer gökdelenler arasında farklı mimarisi ile göz dolduruyor ve ilgi çekiyor.

fotoğraflar: studio majo - engin gerçek

Tepta’nın harikulade ürünleri binanın pek çok bölümünü aydınlatıyor. Bu mekanlar dış giriş meydan, otopark giriş-çıkış yolları, dış teras katı, dış dinlenme alanları ve en üst kattaki VIP salon ve odalardan oluşuyor. Binanın ana cadde ile arasındaki geniş alan, tüm ihtişamı ile konuklarını karşılıyor. Giriş alanındaki bu algıyı sağlayanlar ise Tepta'nın heykelimsi aydınlatma direkleri. iGuzzini'nin ağaç ve dallarından esinlenerek tasarladığı Albero direkler elbette ki meydanın en dikkat çeken parçaları. Enzo Eusebi tarafından iGuzzini için tasarlanan Albero direkler 280 cm çap ve 550 cm yüksekliği ile meydanın cam ve taştan oluşan soğukluğunu ağaç silüeti ile kırıyor. 21 kollu bu ağaç direkte toplamda 133W LED bulunuyor.

Albero’lar dışında yine meydanda bir sınır çizmek amacı ile iGuzzini’nin iki yönlü iTeka serisi direkleri kullanıldı. Binanın hem ön hem de arka araç giriş ve çıkış bölgelerinde konumlanan bu direklere zeminde de yine iTeka bollardlar eşlik etmekte. Binanın sağ ve sol yanlarındaki otopark giriş-çıkış rampalarını aydınlatan iGuzzini’nin iTeka serisi de diğer aydınlatmalarda olduğu gibi LED ampuller ile donatıldı.

Binanın içinden geçilerek ulaşılan iç bahçeler ve arka bölümde kalan büyük teras alanları binada çalışanların dinlenme ve mola alanları olarak kullanılıyor. Orta peyzajdaki çimenler üzerinde iGuzzini’nin Woody serisi kazıklı sistem armatürleri, duvar kenarlarında ise iGuzzini’nin Zyl serisi kısa bollardları kullanıldı.

Binanın en üst katında ise, dört kat yüksekliğindeki açıklık alanı da içine alan VIP salonlar, oturma alanları, toplantı odaları ve davet alanı bulunuyor. İstanbul’un muhteşem manzarasına eşlik eden bu VIP katında pencere önlerinde çepeçevre kısa iGuzzini Glim Cube bollardlar kullanıldı. Gerçek ağaçlar ile yapılan bölümlerde ise yine iGuzzini’nin ağaç diplerinde kullanılan Lun-up serisi dairesel LED ürünleri tercih edildi. Genel aydınlatmada ise, iGuzzini’nin ışık kaynağını gizleyen ve görenleri şaşırtan Laser Blade serisi kullanıldı. Ancak ürünün altına gelindiğinde algılanabilen ampulleri ile dikkat çeken Laser Blade serisi armatürler burada hem tavana gömme küçük modüller hem de metal profiller içinde lineer olarak kullanıldı.

www.tepta.com