Kuppography Komazawa Park Stüdyosu

EN

Tokyo'nun Setagaya bölgesinde bulunan Kuppography Fotoğraf Stüdyosu, a.d.p tarafından tasarlandı.

“Park gibi bir fotoğraf stüdyosu; çekimlerle ilgilenmediğiniz zamanlarda da ziyaret edebilir, fotoğrafçılar dışında çevredeki insanlarla bağlantı kurabilirsiniz.”

Kuppography için mekanı tasarlarken ve inşa ederken, a.d.p'nin hedeflediği konsept buydu. Bu hedefle birlikte, mevcut kiracılardan kaynaklanan mekansal kısıtlamaların da aşılması ve operasyonel bir fotoğraf stüdyosu için gereken ışığın yakalanması gerekiyordu. Bunun için, yüksek tavanlı alanın ön tarafına yakın bir yere, tavandaki açıklıktan doğal ışığı içeriye alan küçük bir stüdyo hacmi eklendi. Alçak tavanlı bir stüdyoda bile yeterli aydınlığı sağlayan bu çözümle birlikte, dış mekana açılan camın etrafı bitkilerle çevrilerek iç ve dış mekan arasındaki sınır yumuşatıldı.

Yalnızca bir cepheden ışık alan derin bir mekan ve iki metrelik tavan yüksekliği göz önüne alındığında, iki stüdyo odası, bir kafe ve ofisten oluşan projede herhangi bir sınırlama veya kapanma hissinden kaçınan bir tasarım yaratıldı. Mahalle sakinleri, çalışanlar ve misafirlerin birbirine karışmasına izin veren, tüm kullanıcılar arasında açık iletişimi teşvik eden bir stüdyo kurgulandı.

Özel bazı detaylarla kamusal alanla bağlantılar oluşturuldu. Şehir korkuluklarında kullanılan borular ve yakındaki Komazawa Parkı'nda zeminde kullanılan grafik motif desenler, ziyaretçilerin gördüklerine ve dokunduklarına aşinalık katmak için mekan içinde de kullanıldı. Mobilyaların geniş aralıklarla yerleştirildiği kafe, stüdyo girişi ve ofis alanı aynı zamanda insanların mekandaki hareketi için sikülasyon alanları sağlıyor. İç mekânda samimi bir ortamdan ziyade, bir sokakta olduğu gibi, köşebaşında sohbet eden insanlar ve oradan geçenler arasındakine benzer bir etkileşim yaratılması amaçlandı.

Etiketler:

İlgili İçerikler: