Kurguyu Destekleyen Detaylar

Otomotiv, bilgi teknolojileri ve telekom konularında dünyanın önemli markalarına araştırma, tasarım ve üretim hizmeti veren Kat Mekatronik Fabrikası ve Genel Müdürlük Binası, tüm süreçlerin en verimli şekilde işlemesini sağlayacak bir anlayışla tasarlandı. Projenin tasarım, yönetim ve imalatı Oğuz Bayazıt Mimarlık tarafından gerçekleştirildi.

fotoğraflar: gürkan akay

Tasarım Koordinatörü Mimar Atıl Beçin tarafından projenin tasarımında sürdürülebilir rasyonel bir yapı, iç mekan tasarımında ise öncelikle ferah ve akustik konfor düzeyi yüksek mekanlar yaratmak hedeflendi. Bu bağlamda, Integra lineer ve perfore metal tavanların sürekliliğinden faydalanıldı. Diversa cam bölme duvarlar da hedeflenen tasarım kriterlerini yakalayabilmek için özellikle tercih edildi.

Koridorlarda estetik ve görsel uyum arayışını kalite ve işlevsellik gereksinimi ile birleştiren Lumuner aydınlatma sistemleri, taşyünü tavanla entegre olarak kullanıldı. Proje, Targa yükseltilmiş döşeme sistemleri ile kablo ve tesisat görüntüsünden uzak, sade ve estetik bir görüntüye kavuştu. Aynı zamanda her türlü yenileme ve yerleşim planı uygulamalarına imkan veren bir yapı sağlandı.

Yönetici odalarında Sepia Gril ahşap asma tavan sistemleri tercih edildi. Görsel olarak lineer bir görüntü sağlanmasının yanı sıra odanın akustik konforu da sağlanmış oldu.

Yapı, özünde üretim odaklı bir yatırım grubuna sunulmuş basit kurguların, yüksek kaliteli yapı elemanları ve doğru detaylarla hayata geçirilmesinden ibaret. Her yapının bir işletme olduğunu da unutmadan, mimari senaryo geri dönüşümü destekleyen bir altyapıyla geliştirildi. Gri su kullanımı, üretimde ortaya çıkan ısının diğer ihtiyaçlar için kullanılması, otomasyonla kontrol altında tutulan enerji tüketimi gibi akıllı bina yatırımları da yapıldı.

Etiketler: