Kutuda Yaşamak

EN

Prag, Žižkov'da bulunan 36,3 m2 daire, ORA (original regional architecture) tarafından dört kişilik bir ailenin rahatça yaşayabileceği bir hafta sonu evi olarak tasarlandı.

Daha büyük bir birimin bölünmesiyle oluşturulan dairede, gereksiz tüm ara duvarlar kaldırılarak, sadece banyonun ayrıldığı, esnek bir kullanım alanı yaratıldı.

Tasarımda "sıkışıklık ölçü birimi" olarak "vücudu esnetme imkanı"nı dikkate alındı. Stüdyo dairenin ortasında masa ve sandalyelerin bulunduğu dikdörtgen bir açıklık yer alıyor. Masa katlanıp sandalyeler üst üste dizildiğinde burada bir kişinin yatabileceği bir alan sağlanabiliyor. Mutfağın arkasındaki ayna sayesinde oda olduğundan geniş algılanıyor.

Uyumak için gereken mahremiyet, Ortaçağ kutu yataklarından alınan ilhamla sağlandı. Ana yatak, onu gizleyen iki rafın arasına yerleştirildi.

Çocukların uyku alanı iki katlı, meşe çıtalarla kaplı bir kutunun içinde yer alıyor. Alt yatak gün boyunca kanepe olarak hizmet veriyor. Üst yatak ise küçük bir kapının ardına gizlendi. Meşe çıtalar, gömme mobilyaların bir parçası haline gelen banyoyu ayıran duvara kademeli olarak geçiş yapıyor. Tavana kadar uzanan kapılar sayesinde banyo da göze çarpmıyor.

Dairenin tamamı tek tip masif meşe ile kaplandı. Farklı ahşap dekupajlar kullanım alanlarını ayrıştırıyor: Bir metafor olarak, sabah için parlak mutfak, gündüz için şeffaf lake ve gece için koyu dekupaj.

Etiketler: