LiveArch Master Etkinliği İzmir Mimarlık Merkezi’nde Gerçekleştirildi

RABİA KÜÇÜK

YapıArch tarafından düzenlenen LiveArch Master etkinliği 4 Kasım 2023 tarihinde İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleşti. Etkinlik, mimarlık ve tasarım disiplininden öğrenciler ve mezunların katılımına açıktı.

YapıArch ve LiveArch kurucusu Burak Akbey’in açılış konuşmasıyla başlayan etkinlik, mimarların ve sponsor firmaların konuşmaları ve sunumlarıyla devam etti.

Yeşim Kozanlı Mimarlık’tan Yeşim Kozanlı, rggA mimarlıktan Ragıp Güneş Gökçek, Yazgan Mimarlık’tan Begüm Yazgan, PLUG Ofis’ten Büşra Al, İkiartıbir Mimarlık'tan Orhan Ersan mimari üretimlerini ve tasarım yaklaşımlarını anlattıkları konuşmalarını gerçekleştirdiler. Sponsorlardan Alimoğlu Marble - Granit, Bet10 ve Hanstone ise güncel yapı malzemesi teknolojileri ve yeni ürünlerin mimaride kullanımları hakkında sunumlarını yaptılar.

Yeşim Kozanlı "Tasarımda Konsept ve Uyum" başlıklı konuşmasında, Radisson Blue Hotel Kaş projesinin tasarım sürecinden, konsept üzerine çalışmalarından, malzeme kullanım detaylarından ve tasarımı yere özgü hale getirme süreçlerinden bahsetti.

Alimoğlu Marble - Granit firmasından Burak Alimoğlu ve Gökhan Karakuş, "Ocaktan Tasarıma Doğal Taşın Hikayesi" sunumlarında doğal taşın özelliklerini, geçmişten günümüze mimarlıkta kullanım çeşitliliğini ve yenilikçi yaklaşımları katılımcılarla paylaştılar. Genç mimarlardan ve mimar adaylarından, doğal taşın potansiyellerini kullanarak daha yenilikçi tasarımlar beklediklerini ve doğal taşın yalnız kaplama olarak kullanılmanın ötesine geçebileceğini vurguladılar.

Büşra Al "Kelimeler" konuşmasında, ofisinin çalışmalarının arşiv derlemesi olan "Kelimeler Üzerinden Bir Mimarlık Ofisinin Üretimleri" kitabı üzerinden ürettikleri projelerin kavramsal altyapılarını paylaştı. Al, konuşmasının ikinci bölümünde ise ofisinin tasarım yaparken kullandığı sunum, düşünme ve anlama teknikleri ile kullandıkları kavramlardan bahsetti.

Ragıp Güneş Gökçek "Esneklik ve Standartlaşma: Modüler Tasarım" başlıklı sunumunda modüler tasarım yaklaşımıyla ürettikleri mimari projelerin tasarım aşamalarını ve tasarladıkları esnek mekan kullanımlarını aktardı.

Etkinlikte aynı zamanda sponsor standlarında malzemeleri deneyimlemeye fırsat veren workshoplar gerçekleştirildi.

LiveArch ekibi, katılımcıları, 15 Kasım 2023'de İTÜ Taşkışla’da gerçekleşecek bir sonraki etkinliklerine davet etti.

Etiketler: