Madí Evi

EN

Doméstico Estudio'nun tasarladığı Madí Evi (Casa Madí), Meksika'nın Hidalgo eyaletinde orman içerisinde yer alan, bir ailenin yaşamı için gerekli tüm konfora sahip bir emeklilik ve dinlenme evi.

Huasca de Ocampo'yu çevreleyen dağların eteklerinde yer alan projenin temel gerekliliklerinden biri arazide bulunan ağaçların mümkün olduğunca korunmasıydı. Çevresel etkiyi azaltmak için ev ağaç yoğunluğunun en az olduğu yerde konumlandırıldı ve fonksiyon şeması, ağaçlar tarafından tanımlanan yerleşimin yönelimine göre belirlendi.

"T" plan şemasına sahip yapı, tek katlı kısımda sosyal alanlar, merkezde merdivenin konumladığı iki katlı kısımda ise özel alanlar olacak şekilde düzenlendi. Arazinin en kısa kenarına doğru alçalan eğim, tek kata yerleşen yaşam alanlarının peyzajla bütünleşerek, teraslar aracılığıyla kademeli olarak dışa açılmasını sağlıyor.

Ayrı birer banyoya sahip dört yatak odasının bulunduğu özel kanat ise, arazinin en ağaçlık kısmında gizleniyor. Zemin kattaki merdiven holü, bir pencereyle ormana bakan küçük bir çalışma odasına bağlanıyor. Yapının ön cephesi boyunca uzanan revakla geniş manzaraya açılan yaşam alanı, doğrusal düzende yerleştirilmiş oturma odası, yemek odası ve mutfaktan oluşuyor. Revak, yaşam alanını doğu yönündeki teraslarla kademelendirilmiş açık oturma alanına bağlıyor.

Mekanlar, arazideki ağaçların arasındaki mesafeden yola çıkılarak, 16,80 m x 4,20 m'lik modülasyonla kurgulandı. Bu karar araziye minimum müdahaleyle konumlanmayı ve esnek bir tasarım üretmeyi mümkün kıldı.

İçinde bulunduğu dağ ve ormanın dokusuna uyumlu seçilen koyu gri tonlardaki tuğlalar ve ahşap dikmelerle karakterize edilen cephe, ortamın kromatikliği ile entegre oluyor ve madencilik bölgesinin tarihsel bağlamına atıfta bulunuyor.

Yapıda yağmur suyu geri kazanım, filtreleme ve arıtma sistemi yer alıyor. Ormanlık alandaki yıllık yağış miktarı, tüm yağmur mevsimi boyunca ve birkaç ay daha evi sürdürülebilir bir şekilde beslemeye olanak sağlıyor.

Etiketler: