Maison&Objet 2018 Tasarım Dünyasının Nabzını Tutuyor

Yaşam tarzı endüstrisinin ihtiyaçlarına en etkin biçimde karşılık vermek için pazardaki değişimleri yakından takip eden ve gelecek tasarım eğilimlerini yansıtmayı amaçlayan Maison&Objet fuarı, 7-11 Eylül tarihleri arasında “Yeni Perspektifler” başlığıyla gerçekleştirildi.

7-11 Eylül tarihleri arasında Paris’te düzenlenen fuar yenilenen yüzüyle ziyaretçilerine “Ev” ve “Ürün” olmak üzere iki kategoriyi ayrı ayrı inceleme fırsatı sundu. Bu yeni yerleşim planıyla profesyonellerden oluşan ziyaretçi kitlesine konforlu, mekansal olarak okunaklı ve rahatça takip edilebilir bir sergi deneyimi sağlandı.

İç mekan tasarımlarını yönlendirecek yaratıcı çözümlere ve mobilyalara ayrılan “Ev” kategorisi; Unique & Eclectic, Today, Forever ve Craft olmak üzere dört ana kısımda toplandı. Farklı coğrafyalara ve zamana dair izler taşıyan ürünler ve dekorasyondaki en yeni tasarım fikirleri bu başlıklar altında bir araya getirildi. “Ürün” ailesi ise mutfaktan hediyelik eşyalara, çocuklar için tasarlanmış oyuncaklardan aksesuarlara uzanan geniş bir yelpazede, yedi ayrı kısmı kapsıyor. Alışılmışın dışına çıkan tasarım nesneleriyle bu bölümde ziyaretçiler yeni keşifler yapmaya ve deneyimlerini paylaşmaya davet edildi.

Maison&Objet kapsamında verilen Yükselen Yetenek Ödülleri ise bu yıl Batı ile Doğu arasında köprü inşa etme arzusuyla Lübnan’ı, yaratıcı endüstrisindeki patlama nedeniyle onurlandırmak adına Lübnanlı tasarımcılara verildi. Lübnan’ın tanınmış moda tasarımcısı Rabih Kayrouz’un hamiliğinde gerçekleşen etkinlikte, Carlo Massoud, Marc Dibeh, Carla Baz, Anastasia Nysten, Studio Caramel ve Paola Sakr ödül kazandı.

Maison&Objet 2018 Paris’te Ramy Fischler yılın tasarımcısı seçildi. ENSCI-Les Ateliers’den 2004 yılında mezun olan tasarımcının çalışmaları özellikle operaların sahne ve dekor tasarımı alanında yoğunlaşıyor. Fischler’in yakın zamanda Paris’te İtalyan şef Massimo Bottura ile birlikte hayata geçirdiği projelerden biri ise evsiz mülteciler için açılan Refettorio Paris adındaki çorba restoranı. Fischler, Maison&Objet fuarı kapsamında da çeşitli alanlara uzanan pratiğini ve projelerini ziyaretçilerle paylaştı.

Fuar kapsamında ayrıca “Yenilikler” başlığı altında dört ayrı sergiye de yer verildi. Élizabeth Leriche, François Bernard ve François Delclaux küratörlüğünde düzenlenen sergiler, sezonun yeni ürünlerine ayrıldı.

“Erdem” temasıyla düzenlenen Trend Forumu’nda ise günümüz tüketicisinin alışkanlıkları doğrultusunda kullanışlılık kavramı sorgulandı. Tüketicilerin tüketim eylemini, kendi hikayelerinin kahramanları oldukları bir tür macera olarak görerek davrandıklarının altı çizildi ve tasarımın bu ihtiyaca karşılık verecek çekici, fakat aynı zamanda duyarlı bir yaklaşım ortaya koyması gerekliliği tartışıldı.

Fuarda aynı zamanda tasarım ve dekorasyon alanında uzmanların konuşmacı olarak yer aldığı çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Konuşmacılar arasında ev kavramını tarihi bir bakış açısıyla değerlendiren Pierre Yovanovitch, Fransız dekorasyon kültürünü masaya yatıran Vincent Darré ve renklerin hayatımızdaki rolüne değinen Thierry Marx da vardı.

Yirmi yılı aşkın süredir tasarım endüstrisinin gündemini tutan Maison&Objet, fuarın yanı sıra çevrimiçi erişime açtığı platformu MOM ile güncel tasarım eğilimlerini takip etmeyi kolaylaştırıyor, sergiye katılan markaları, üreticileri ve tasarımcıları dijital ortamda bir araya getiriyor. Bir sonraki Maison&Objet fuarı ise 18-22 Ocak 2019 tarihleri arasında Paris’te düzenlenecek.

Etiketler:

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL