Mecidiyeköy Sanat ve İstanbul Kitapçısı

EN

Mecidiyeköy meydanı on yıllardır trafik yoğunluğu, gürültü ve egzoz dumanına maruz kalması, toplu taşımaların düğüm noktası ve viyadük altında kalması gibi etkenler sebebiyle kent için son derece olumsuz bir yer olarak hafızalara yer etmiş durumdaydı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kentin önemli meydanlarını yenileme ve çağdaşlaştırma projesi kapsamında Mecidiyeköy Meydanı’nı çağdaş dünyanın bir parçası yapan, sahip olduğu sorunları ortadan kaldıran ve kentli için yeni bir durak noktası, çağdaş sanatla beslenen bir kent parçası üretmek için harekete geçti. Meydan düzenlemesi kapsamında konsept eskizleri caps.office tarafından üretilen projenin, konsept geliştirme, uygulama projeleri ve uygulama danışmanlığı Kaat tarafından tamamlandı.

Fotoğraflar: Orhun Ulgen

8000 m2'lik proje alanı düzenlemesi kapsamında alana iki adet akupunktur yapı önerildi. Bunlardan bir tanesi insanların hareket güzergahı boyunca izleyebilecekleri, dileyenlerin içine girip sergiyi deneyimleyebilecekleri sanat yapısı diğeri ise yıllarca atıl kalmış meydanın ve çevresinin kültürel rejenerasyonunu gerçekleştirebilmek için bir kitapçı yapısıdır.

Fotoğraflar: Orhun Ulgen

Yapılar süzülen birer saçakla ve altına aldığı dünyanın tamamen ve kesintisiz şekilde dışarıdan algılanmasına imkan verecek şekilde tasarlandı. Bir viyadük altında yoğun titreşime maruz kalması ve deprem bölgesinde olmasına rağmen, yapıda gelişmiş çelik mühendisliği ve üretimi kullanılarak büyük açıklıklar ve konsollar oluşturuldu. Yapının 360 derecelik cam cephesi pivot cam kapılarla zenginleştirildi, bu sayede meydandan yapıya ara sızıntılar sağlandı.

Yapı Ekim 2021 tarihinde tamamlandı ve kullanıma açıldı.

Mecidiyeköy Sanat ve İstanbul Kitapçısı

Etiketler:

İlgili İçerikler: