Mies'den Le Corbusier'ye, Ustaların Tasarladığı Evler Satışta

GÖKÇE ARAS ENGİN

1900’lerin ortalarında büyük ustalar tarafından tasarlanan beş konut zamansız bir cazibe yaymaya devam ediyor. Aynı zamanda bugünlerde satışta olmaları sebebiyle mimari tarihe fiziksel olarak dahil olmak isteyenlerin hayallerini gerçekleştirmelerine de fırsat tanıyor.

Mies’in tasarımı Barcelona koltuğunda uzanırken pencereden Michigan Gölü’ne bakmak ya da Corbusier’in "machine à habiter" (yaşamak için makine) olarak adlandırdığı konutunu ilk elden deneyimlemek her zaman imkansız hayaller olduysa da modern mimarlık tarihinin en büyük ustalarının bazı eserlerinin emlak piyasasına girişi, sonunda bu özlemlerin gerçekleşmesine izin verebilir.

Richard Neutra, Brice Residence, Los Angeles - ABD / 1943
Richard Neutra, Gladwyne Philadelphia’da Villa, Philadelphia - ABD / 1958
Mies van der Rohe, Lake Shore Drive Apartmanları’nda Daire, Chicago - ABD / 1951
Le Corbusier, Marsilya Evleri’nde Dubleks Daire, Marsilya - Fransa / 1952
Frank Lloyd Wright, The Fawcett Farm, Kaliforniya - ABD / 1961

Richard Neutra, Mies Van der Rohe, Le Corbusier ve Frank Lloyd Wright gibi mimari kültürün kurucu figürleri tarafından tasarlanan villaların ve apartmanların on yıllar sonra bile ilgi çekmelerinin başlıca nedenleri şöyle özetlenebilir: Modernizm, uluslararası üslup ve organik mimarlık sadece kitaplara verilen “etiketler” değil, aynı zamanda içsel farklılıklarının ötesinde, mekânı ve yaşamı kavramanın somut ve zamansız yolları.

Etiketler:

İlgili İçerikler: