Modernite Sular Altında

Danimarka’daki “Floating Art Festival” kapsamında gerçekleştirilen yerleştirmede Asmund Havsteen-Mikkelsen, Le Corbusier’nin en ünlü yapılarından biri olan Villa Savoye’u Vejle fiyordunun sularına bırakıyor. Flooded Modernity adlı eserde Villa Savoye’un bir köşesinin 1:1 ölçekteki modelini kullanan sanatçıya göre bu eser, teknolojinin yükselişiyle temeli sarsılan modernitenin ve demokrasinin batışının sembolü.

Dijital teknolojilerin yükselişi, artık her internet kullanıcısının kendi medya platformuna sahip olmasına ve geliştirilen psikometrik uygulamalarla kullanıcı profiline göre içerik hedeflemesi yapılmasına olanak tanıyor. Üçüncü parti dijital medya manipülasyonlarının etkileri ise yakın zamanda ABD seçimleri ve Brexit gibi olaylarda kendisini göstermiş durumda. Sanatçı “Bence Rusya ve Cambridge Analytica, internet aracılığıyla oy verenleri etkileme ve manipüle etme konusunda psikometrik profillerin potansiyelini kavrayacak kadar kurnaz. Bu karışıklığın içinde de demokrasi duygusu ‘battı’ diyebiliriz.” diye açıklıyor.

Flooded Modernity, Asmun Havsteen-Mikkelsen
Fotoğraflar: Floating Art Festival

Teknoloji aracılığıyla yanlış bilgilerin yayılmasına karşı en çok ihtiyacımız olan şeyin eleştirel düşünce olduğunu belirten sanatçı, modernitenin temelinin ciddi şekilde zorlandığını ifade ediyor. ABD seçimleri ya da Brexit gibi olayları küreselleşmiş dünyanın yaşadığı daha büyük bir rahatsızlığın semptomu olarak değerlendiren Havsteen-Mikkelsen “Modernite hala var ama kurtarılması, ortaya çıkarılması ve yeni bir biçimde yeniden inşa edilmesi gerekiyor.” diyor.

Asmun Havsteen-Mikkelsen’in eseri beyaza boyanmış ahşap, kontraplak, plastik camdan pencereler ve yüzmesi için kullanılan strafor bloklardan oluşuyor. Festivalden sonra rıhtıma çekilerek sökülecek olan beş tonluk yerleştirme 2 Eylül 2018’e kadar ziyaret edilebilir.

Etiketler:

İlgili İçerikler: