MVRDV ve Van Boven Architecten Gymnasium Beekvliet'in Renovasyonunu Tamamladı

MVRDV, Van Boven Architecten ile birlikte, Hollanda'da, Eindhoven yakınlarındaki Sint-Michielsgestel köyünde yer alan Gymnasium Beekvliet'in yenileme projesini tamamladıklarını duyurdu.

Winy Maas ve Theobert van Boven'in mezun olduğu okul bir zamanlar ülkenin önde gelen Katolik papaz okuluydu. Daha sonra 1970'lerin başında yeni bir gramer okuluna dönüştürülmeden önce İkinci Dünya Savaşı sırasında işgalci Nazi rejiminin siyasi mahkumları için bir toplama kampı olarak kullanıldı. 2016 yılında MVRDV ve Van Boven Architecten, Beekvliet mezunları Winy Maas ve Theobert van Boven önderliğinde, binanın yenilenmesi için açılan yarışmayı kazandı.

Başlangıç noktası; okulu, kullanım ömrünü uzatacak şekilde sürdürülebilirlik açısından yeniden çağdaş hale getirmek ve hem düzenli okul faaliyetleri hem de ek sanat ve kültür tesisleri için daha fazla alan yaratmaktı. Proje aynı zamanda, kırsal topluma yeni bir "kozmopolit bakış açısı" katmayı amaçlıyor.

Mevcut derslik binası ve plaza alanı yenilenen okula gök mavisi bir oditoryum eklendi. Ek yapı, eski binanın mevcut çatı hattını zemin seviyesine kadar uzatarak, aynı yerde yeniden yapılandırılmış yeni bir giriş yolu oluşturuyor ve daha fazla sanat tesisi, bir sahne ve mutfakla birlikte gelişmiş eğitim faaliyetleri için alan yaratıyor. MVRDV ve Van Boven Architecten, "kıvrımlı" bir forma sahip oditoryumun dikkatleri kampüse yönlendiren "göz alıcı" yeni bir odak noktası olarak hizmet ettiğini söylüyorlar.

© Daria Scagliola I MVRDV
© Daria Scagliola I MVRDV
© Daria Scagliola I MVRDV
© Daria Scagliola I MVRDV
© Daria Scagliola I MVRDV

Ek binanın dış cephesi Kanadalı görsel sanatçı Ian Kirkpatrick'in panoramik çalışmasıyla zenginleştirildi. Kirkpatrick'in sanat eserinin 200 yıllık okulun eski öğrencilerinin anılarından esinlendiği söyleniyor. Duvar resimleri eski öğrencilerin, yoldan geçenlerin ve yönetim kurulu üyelerinin hikayelerini geleceğe dair imgelerle iç içe geçiriyor.

MVRDV'nin kurucu ortağı Winy Maas, "Eski okulunuzu yenilemenize izin verilmesi elbette büyük bir onur," diyor. "Theobert ve Gijs'le birlikte, gramer okulunun geçmişe olduğu kadar çağdaş bağlama da yanıt vermesini nasıl sağlayabileceğimizi araştırdık. Ian'ın resimleri bu konuda çok yardımcı oldu. Duvar resimlerinde geçmiş ve şimdiki öğrencilerin anılarının temsil edilmesini çok seviyorum. Aslında bu binada köydeki herkesten bir parça var. Gerçekten de tüm Sint-Michielsgestel ve çevresinin bir yansıması. Her şey, yeni giriş salonunun tavanında, çevredeki hikayelerin nereden geldiğini gösteren bir 'pusula'da bir araya geliyor."

Etiketler: