NF Evi

EN

Didonè Comacchio Architects tarafından tasarlanan House NF, İtalya'da, Alpler'in eteklerinde bulunan Bassano del Grappa (VI) kentinde yer alıyor.

UNESCO miras alanı Monte Grappa'nın batı yamacı ile Asiago platosunun doğu yamacı arasında ilginç bir manzaraya yönelen proje alanında, güneyde, uzun bir zeytinliğin üzerinden, Bassano del Grappa'nın tarihi merkezi görülebiliyor.

Fotoğraflar: Alberto Sinigaglia

Projenin başlangıç fikri, binanın giriş katındaki avlular aracılığıyla doğal yeşillikle bir ilişki kurmaktı. İlk avlu giriş alanında, ikincisi ise bahçeye doğru yer alıyor. Bu mimari öğenin iki farklı işlevi var; giriş alanında yoldan geçenlerin meraklı gözlerini uzak tutmak için görsel bir filtre oluştururken, bahçe ve zeytinlik alanında ise manzaraya doğru bir çerçeveleme görevi görüyor. Yeşil çatının ortasında, panoramik terasa açılan bir çalışma odasının bulunduğu, ufak hacim göze çarpıyor.

Fotoğraflar: Simone Bossi

Sokaktan bakıldığında bina kapalı bir kütle olarak algılanırken, manzaraya açılan hacimler, ev sahiplerine gerekli mahremiyet sağlamak için "transparan" bir etki yaratmak üzere ahşap çıtalardan oluşan bir bölme ile filtreleniyor.

Tüm yapıda brüt beton kullanıldı. Giriş katın 2,7 metre yüksekliğindeki kısmı ahşap kalıplar arasına dökülen betonla inşa edildi. Bu kalıplar nedeniyle cephede oluşan doku, sürgülü ahşap panjurlarla destekleniyor. 2,7 metrenin devamında ise, zemin kattın içe dönüklüğü ile üst katın açıklığı arasındaki tezatı vurgulamak üzere pürüzsüz bir cephe uygulandı.

Etiketler: