Nokha Toplum Merkezi

EN

Sanjay Puri Architects tarafından tasarlanan Nokha Toplum Merkezi, Hindistan'ın Rajasthan bölgesinde, Nokha çölünde yer alıyor. Geniş eğrisel hacim kuzeydoğu köşesinden yükseliyor ve alanın etrafında dönerek kuzeye bakan açık bir avlu oluşturuyor.

Nokha, Rajasthan'da 144 küçük köyü kapsayan bir bölge. Çevrede yapılan çalışmalar sonucunda, bölgedeki köy okulları ile mevcut tesisleri destekleyecek, tüm yaş gruplarına yönelik bir toplum merkezi ihtiyacı belirlendi.

Spiral formdaki ana bina, iki farklı kotta eğimli bir bahçeye dönüşerek rekreasyon ve toplantılar için mekan sağlıyor. Ayrıca eğimin oluşturduğu rampayla çıkılan çatıdan çevredeki çöl manzarası izlenebiliyor.

Binanın bahçe kotunun altında, daha alçak olan doğu tarafında küçük bir müze, daha yüksek batı tarafında ise dijital çocuk kütüphanesi bulunuyor. Arazinin güneyi, yılda 8 ay boyunca 35 - 40 °C sıcaklıkların yaygın olduğu çöl ikliminin neden olduğu ısı yoğunluğunu azaltmak için çimen kaplı bir toprak setle çevrelendi. Yapının eğrisel formu merkezde, müzik performansları, toplantılar ve sosyal etkileşim için kullanılabilecek bir amfitiyatro ve avlu oluşturuyor.

Oval kütüphane, Rajasthan'daki geleneksel mimariden esinlenilen ve yakın çevreden temin edilen doğal kumtaşı panellerle kaplandı. Bu paneller ısı geçişini azaltıyor ve gün boyunca farklı gölge desenleri yaratıyor. Kütüphane, çoğu kendi kütüphanesine sahip olmayan bölgedeki tüm köy okullarına hizmet veriyor. Müze, çatı bahçesindeki açıklıklar sayesinde dolaylı olarak aydınlatılıyor.

Arazinin kuzey tarafında, kafeterya, tuvaletler, mağazalar ve otoparkı barındıran doğrusal bir blok yer alıyor.

Toplam 810 m2 inşaat alanına sahip olan bina, çatı bahçesi, açık oditoryum ve kapalı alanlarla birlikte, inşa edilenden dört kat daha fazla kullanılabilir alan sağlıyor.

Etiketler: