NY Times’ın "2023’te Görülmesi Gereken Yerler" Listesinde İstanbul da Var

New York Times, “2023’te Görülmesi Gereken 52 Yer”i listelediği gezi yazısında İstanbul’a da yer verdi.

Renzo Piano tarafından tasarlanan ve inşası devam eden İstanbul Modern Müzesi’nin kapak fotoğrafıyla yayınlanan yazıda Cumhuriyetimizin 100. yılı nedeniyle İstanbul’da gerçekleştirilen kültürel yatırımlara dikkat çekiliyor.

Yazıda çoğunlukla İBB Kültür AŞ’nin 2023 yılında bitirmeyi planladığı kültür-sanat mekanlarından bahsediliyor ve İstanbul’a gelen ziyaretçiler için aşağıdaki kültürel rotalar tarif ediliyor:

“İkonik Türk şapkalarını üreten ve İstanbul'un ilk çelik yapılarından biri olan Feshane, İstanbul'un en büyük sanat merkezlerinden biri olacak. Tarihi Yarımada’nın batısında beşinci yüzyıldan kalma yirmi iki kuleli Mevlanakapı surlarının kapsamlı restorasyonu tamamlanarak surların etrafında yaklaşık yedi kilometre uzunluğunda bir yürüyüş yolu düzenlenecek. İtalyan mimar Raimondo D'Aronco'nun eseri İstanbul'un en eski Art Nouveau yapılarından biri olan ve alt katı padişahın özel terzisinin atölyesi olan Botter Apartmanı ise moda tasarım merkezine dönüştürülecek.

Dahası da var. Eski Yedikule Gazhanesi ve halen faaliyette olan dünyanın en eski tersanelerinden biri olan Haliç Tersanesi içinde sanat müzeleri kurulması planlanıyor. Ve en önemlisi, mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan İstanbul Modern Müzesi’nin Karaköy’deki yeni binası, Fahrelnissa Zeid ve Erol Akyavaş gibi önemli Türk sanatçılarının eserlerine yer verdiği koleksiyonuyla İstanbul Boğazı’nda kapılarını açacak.”

Etiketler:

İlgili İçerikler: