Ormanın Yansıması

Tasarım ve yapım sürecinde doğa kanunlarından esinlenilen öğrenci evi, çatı kaplaması ile ormanın organik görüntüsüne gönderme yapıyor.

AIR Architectures’ın tasarladığı öğrenci evi, Paris’in güneyinde bulunan Chevreuse Ormanı’nın eteklerine konumlanıyor ve tasarımında orman esin kaynağı olmuş. Peyzajı pozitif bilimler ışığında ele alan mimarlar, ağaç ve orman öğelerini tasarımın merkezine yerleştirmişler. Ormanların büyüme çeşitliliğini sağlayan fraktallar, ışık ve su döngüleri gibi doğa kanunlarını yorumlayan ekip, bunları yapım sürecine uyarlamış.

fotoğraflar: david boureau

6x6 metre ölçülerindeki grid sistemi meydana getiren kare plan tipinde ve farklı yükseklikte alanlar tanımlanarak mekanların birbirinden ayrışması sağlanmış. Yapı içinde yer alan performans salonu, oyun alanı, ofisler, ortak alanlar ve kafeterya gibi birbirinden farklı mimari programlar, esnek bir düzenlemeye izin veren bu grid sistem sayesinde bir bütün oluşturabiliyor. Hesaplanmış ve farklı yüksekliklerde kurgulanmış ahşap çatı kaplaması doğrudan ormanın organik görüntüsüne gönderme yaparken üniversitenin temellerinin sıkı sıkıya bağlı olduğu fizik kuralları ve doğanın fraktalları arasındaki ilişkiyi kuruyor.

Öğrencilerin birbiriyle olan ilişkisini de kuvvetlendirmeyi amaçlayan mimarlar, plan kurgusunu açık alanla doğrudan bağlantılı olan geniş kafeterya etrafında şekillendirmişler. Yapının diğer tüm işlevleri kafeteryaya eklemlenerek ilerliyor. Öğrencilerin kampüs içinde özgürce bir araya gelebilecekleri, zaman geçirebilecekleri, paylaşımda bulunabilecekleri bir alan olarak ele alınan yapı, gençlerin hayatında bir dönüm noktası olan üniversite yaşamına da katkı sağlıyor.

Ne düşünüyorsunuz?

0 yorum TARTIŞMAYA KATIL